Remisyondaki depresyon hastalarının subjektif bellek algılarının objektif nöropsikolojik testlerle ilişkisi ve kontrol grubuyla karşılaştırılması
Comparing subjective memorial perception and objective neuropsychological tasks of remitted depression patients with healty control group
  1. Tez No: 248881
  2. Yazar: SELDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YÜKSEL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Major depresyon; psikolojik, davranışsal ve fizyolojik belirtiler sergileyen heterojen bir bozukluktur. Dünya Sağlık Örgütü tarafından (WHO) 2020'de depresyonun, her yaş ve cinsiyet grubunda en çok yeti yitimine neden olan ikinci hastalık olacağı ön görülmüştür. Bilişsel işlevlerde uzun süreli bozulmalar İşlevsellikte bozulmanın önemli nedenleri arasında gösterilmektedir. Çalışmamızda hastaların subjektif bellek algılarının objektif testlerle ilişkisi incelenmiştir.Çalışmaya 36 remisyondaki depresyon hastası ve 30 sağlıklı kontrol katılmıştır. Remisyondaki depresyon hastaları Hamilton Depresyon Ölçeği, Hamilton Anksiyete Ölçeği, İşlevselliğin Genel Değerlendirilmesi Ölçeği'yle değerlendirilmiştir. Katılımcıların hepsine Mini Mental Test, Bellek İşlevselliği Anketi, Stroop, Görsel İşitsel Sayı Dizileri Testi, İşitsel Sözel Öğrenme Testi, Wechsler Bellek Ölçeği Geliştirilmiş Formu- Görsel ve Mantıksal Alt Bellek Testi uygulanmıştır. Uygulanan testler her grup arasında yaş, cinsiyet ve eğitim seviyeleri açısından incelenmiştir.Remisyondaki depresyon hastalarının subjektif bellek algıları kontrol grubundan faklı olmamakla birlikte; dikkat, görsel bellek, sözel bellek bozuklukları gösterilmiştir ve kontrol grubundan farklıdırlar. Stroop, İşitsel Sözel Öğrenme Testi ve Wechsler Bellek Ölçeği puanları sonuçları anlamlı olarak farklı bulunmuştur. Ayrıca hastalığın başlama yaşı ve ilaçsız geçirilen süre ile bilişsel bozukluk arasında ilişki olduğu tespit edilmiştir.Çalışmamız subjektif bellek algılarını ölçek amacıyla oluşturulmuş Bellek İşlevselliği Anketi'nin Türkçe geçerlilik-güvenilirlik çalışmasının ilk adımını oluşturmuştur. Ayrıca çalışmamızın sonuçları remisyondaki depresyon hastalarının bilişsel işlev bozukluğunun olduğu görüşünü desteklemektedir. Bu bozukluğun subjektif bellek algısıyla ilişkisine yönelik ileri çalışmalar önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Major depressive disorder is a heterogeneous disorder that is characterized by physiological, behavioral and psychological symptoms. Depression is predicted to be the second largest cause of disability in the year 2020, for all ages and both genders (World Health Organization, [WHO], 2009). Disability in life functioning is a serious feature concerned with major depressive disorder and a number of studies suggest that disturbance in cognitive function is one of the most important reason for this disability. The aim of this study is to compare subjective memorial perception by using objective neuropsychological tasks.The subjects who met remission criteria for depression (n=36) and 30 healthy volunteers were included in this study. In order to assess remitted depression group; Hamilton Depression Scale, Hamilton Anxiety Scale, Global Assessment of Functioning were used. Mini Mental Test, Memory Functioning Questionaire, Stroop, Visual-Aural Digit Span-Revised Form, Rey Auditory Verbal Learning Test, Wechsler Memory Scale Revised ? Visual and Logical Memory Subscale were performed for all participants.Although subjective memory perception of both groups were similar; attention, visual memory and verbal memory in remitted depression group significantly differed from control group. Stroop, Visual-Aural Digit Span-Revised Form and Wechsler Memory Scale Revised scores were found to be significantly different between two groups. Also a relation between congnitive disturbance and onset of disorder or period spent drug free was detected.Our study constitutes the first step for further studies of validity and reliability of Memory Functioning Questionaire that assess memory perception in Turkish population. Also results of this study support that cognitive funciton disturbance exists in remitted depression patients. Further studies are needed in order to search the relation between subjective memory perception and objective neuropsychological tasks.