Etanersept'in deneysel olarak oluşturulmuş araknoidit ve peridural fibrozis üzerine etkisi
The effect of Etanercept for prevention of experimental arachnoiditis and peridural fibrosis
- Tez No: 248883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
AmaçÇalışmamızda laminektomi sonrası oluşan peridural fibrozisi ve araknoiditi im Etanersept uygulayarak önlemeyi amaçladık.Materyal ve metodBu çalışmada 24 adet 200 +/- 20 mg ağırlığında Wistar cinsi erkek sıçan kullanıldı. Denekler önce 2 gruba sonra bu gruplar da her birinde 6 denek bulunan 2 alt gruba ayrıldı. Kontrol 1, kontrol 2, Enbrel 1 ve Enbrel 2 grupları olarak isimlendirildi. Tüm deneklere steril koşullarda uygun anestezi verildikten sonra L4-5 laminektomi yapıldı. Çalışma grubundaki 12 deneğe cerrahi işlemi takip eden 3 gün boyunca 0,5 mg/kg Etanersept im olarak uygulandı. Kontrol 1 ve Enbrel 1 grubu cerrahi işlemden 3 hafta sonra, kontrol 2 ve Enbrel 2 grubu cerrahi işlemden 6 hafta sonra sakrifiye edilerek laminektomi alanı en blok olarak eksize edildi. Histopatolojik incelemeleri yapılarak grupların fibrozis adezyon dereceleri, Robertson skalasına göre peridural fibrozis dereceleri ve araknoidit dereceleri belirlendi. Sonuçlara göre gruplar istatistiksel olarak kıyaslandı.BulgularKontrol grubu ve çalışma grubu arasında üç kriter açısından da anlamlı farklılık saptandı. Etanersept uygulanan grupta peridural fibrozis ve araknoidit istatistiksel olarak belirgin biçimde daha az saptandı. Kontrol gruplarının ve Etanersept uygulanan grupların kendi aralarında kıyaslanmasında peridural fibrozis ve araknoidit açısından belirgin farklılık gözlenmedi.SonuçÇalışmamız göstermiştir ki, Etanersept peridural fibrozis ve araknoiditin önlenmesinde etkilidir.
Özet (Çeviri)
ObjectIn our study, we aim to prevent peridural fibrosis and arachnoiditis after laminectomy by im adminisitration of etanercept.Material- Method24 Wistar male rats, weighted 200+/- 20 mg, were used in our study. Animals firstly divided into two groups and each group also divided into two subgroups containing 6 animals. The groups were named as control 1, control 2, Enbrel 1 and Enbrel 2. Each animal underwent L4-5 laminectomy under sterile conditions and suitible anesthesia. 0,5 mg etanercept was administrated im for three days after surgery to the treatment group. Each animal was sacrified and the laminectomy areas of animals were ecsized en blocked after three weeks for groups control 1 and Enbrel 1; six weeks for groups control 2 and Enbrel 2. Fibrosis adhesion degrees, peridural fibrosis according to Robertson scale and arachnoiditis degrees were determined by histopathological examination. Each group were statistically compared due to their results.ResultsThere were significiant difference on three criteria between the control group and the teratment group. Peridural fibrosis and arachnoiditis were statistically fewer in the treatment group. There were no significiant difference on peridural fibrosis and arachnoiditis between either control 1 and 2 groups or Enbrel 1 and 2 groups.ConclusionTaking all these points into the consideration, Etanercept is an effective agent to prevent peridural fibrosis and arachnoiditis.