Broyler damızlık ve ticari broyler sürülerinde tavuk anemi virüsünün ve antikor varlığının araştırılması
The investigation of chicken anemia virus and its antibody existence in commercial broiler and broiler breeeder flocks
  1. Tez No: 248900
  2. Yazar: ŞİNASİ AŞKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Veteriner Hekimliği, Microbiology, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tavuk infeksiyöz anemi (chicken infectious anemia-CIA), tavuk anemi virüsünün (chicken anemia virus-CAV) neden olduğu immünosupresif viral bir hastalıktır.Bu çalışmada, CIA hastalığına karşı aşılı ve aşısız broyler damızlık sürülerinde CAV antikor varlığı ve bu damızlıkların ticari broyler sürülerinde CAV maternal antikor seyri, antikor ve virüs varlığını araştırmak amaçlandı.Haziran 2008- Şubat 2009 tarihleri arasında CIA hastalığına karşı 6'sı aşılı, 6'sı aşısız broyler damızlık sürülerinden 218 kan serumu ve bu damızlıklardan elde edilen 32 ticari broyler sürüsünden (günlük, 1, 2, 3, 4 ve 5 haftalıkken) 2074 kan serumu ve 1916 doku örneği elde edildi. Elde edilen toplam 2292 serum örneğinde CAV antikor varlığı enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) ile incelenirken, her bir sürüden alınan doku örneklerinin homojenizasyonu ile elde edilen 104 doku homojenatında CAV VP1 ve O3 gen varlığı polymerase chain reaction (PCR) ile incelendi.Aşılı ve aşısız damızlıklar seropozitif saptanırken, ortalama antikor titreleri karşılaştırıldığında istatistikî olarak önemli bir fark olmadığı belirlendi (p>0.05).Aşılı ve aşısız damızlıkların günlük ve 1 haftalık ticari broyler sürülerinde maternal antikor oranının % 98 - 100 arasında bulunduğu, 2 haftalıkken % 5 ? 60 arasında olduğu, 3 haftalıkken bu oranının % 0 - 15 arasında olduğu ve maternal antikor titresinin koruyucu düzeyde olmadığı belirlendi. Aşılı damızlıkların 4 haftalık 8 ticari broyler sürüsünün % 62.5'inde, 5 haftalık 16 ticari broyler sürüsünün % 93.8'inde CAV antikor varlığı belirlendi. Aşılı damızlıkların 3 haftalık 8 ticari broyler sürüsünün % 25'inde, 4 haftalık 8 ticari broyler sürüsünün % 37.5'inde, 5 haftalık 16 ticari broyler sürüsünün % 37.5'inde CAV VP1 ve O3 gen varlığı belirlendi. Aşısız broyler damızlıkların ticari broyler sürülerinde ise CAV antikor ve CAV VP1 ile O3 gen varlığı tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
Chicken infectious anemia (CIA) is a immunosuppressive viral disease caused by chicken anemia virus (CAV).In this study was aimed to investigate the antibody existence against CAV in broiler breeder flocks with and without vaccination as well as the dynamics of maternal antibody, existence of antibody and CAV in commercial broiler flocks which progeny of these breeders.Between June 2008 and February 2009, 218 of blood sera samples were obtained from 6 of flocks vaccinated and 6 of flocks non-vaccinated which are different age. A total of 2074 of sera samples and 1916 of tissues samples were obtained from 32 of commercial broiler flocks (at 1 day, 1, 2, 3, 4 and 5 weeks) which progeny of vaccinated and non-vaccinated breeders. The existence of CAV antibodies were detected by enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) in all of the 2292 sera samples and the existence of CAV DNA were detected by polymerase chain reaction (PCR) in 104 of tissues homogenates.Vaccinated and non-vaccinated breeder were detected seropositive and comparation between mean antibody titration was not statistically significant (p>0.05).In the commercial broiler flocks which were progeny of vaccination and nonvaccination breeders, the rates of maternal antibodies were detected between 98 % ? 100 % in daily and weekly ages, however, in 2-weeks ages, the rates were between 5 % - 60 % in flocks and in 3-weeks ages, the rates were between 0 ? 15 % and defined as non-protective titration in many flocks. In the 8 commercial broiler flocks with 4-weeks ages, progeny of vaccinated-breeders, the antibody existence were detected at the rate of 62.5 %. On the other hand, in the 16 commercial broiler flocks with 5-weeks ages, progeny of vaccinated-breeders, the rate was 93.8 %. CAV VP1 and O3 genes were detected in 25 % of 3-weeks 8 commercial broiler flocks, 37.5 % of 4-weeks 8 commercial broiler flocks and in 37.5 % of 5-weeks 16 commercial breeder flocks which progeny of vaccination breeders. However, CAV antibody, CAV VP1 and O3 genes were not detected in the 8 commercial broiler flocks which progeny of without vaccination breeder.