Sosyal destek gruplarından yardım alan ve yardım almayan şizofreni hastaları bakım verenlerinde yaşam kalitesi yük ve tükenmişlik değerlerinin karşılaştırılması
A comparison of quality of life, burden and burnout values of caregivers of schizoprenia patients who take and who don?t take help from social support group
- Tez No: 248907
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ENDER TANER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı, sosyal destek gruplarından yardım alan şizofreni hastalarına bakım verenler ile yardım almayan şizofreni hastalarına bakım verenler arasındaki yaşam kalitesi, bakım yükü ve tükenmişlik değerlerinin karşılaştırılmasıdır. Çalışmaya Ankara ve İzmir'deki şizofreni derneklerine düzenli giden 34 hasta yakını ve Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı'nda ayaktan takip edilen ve sosyal destek grupları ile ilişkisi olmayan 60 hasta yakını alınmıştır. Katılımcılara sosyodemografik bilgi formunun yanı sıra, Kısa Form-36, Zarit Aile Yük Ölçeği, Maslach Tükenmişlik Ölçeği ve Klinik Genel İzlenim Ölçeği uygulanmıştır.Çalışmamızda sosyal destek gruplarından yardım alan bakım verenlerde yaşam kalitesi ölçeğinin (SF-36) bütün alt ölçeklerinin ortalama puanlarının daha yüksek çıktığı görülmüştür. Bunlardan genel sağlık algısı, emosyonel rol güçlüğü, sosyal fonksiyon, ağrı, vital enerji ve mental sağlık alt ölçeklerinde istatistiksel olarak anlamlı fark bulunurken fiziksel sağlık ve fiziksel rol güçlüğü alt ölçeklerinde anlamlı fark bulunmamıştır. Ayrıca sosyal destek gruplarından yardım alan bakım verenlerin Zarit Bakım Yükü Ölçeği ortalama puanları ve Maslach Tükenmişlik Ölçeğinin toplam puan ve alt ölçek puanlarının hepsinde sosyal destek gruplarından yardım almayan bakım verenlerin ortalama puanlarından istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha düşük bulunmuştur.Sonuç olarak çalışmamızda sosyal destek gruplarından yardın alan şizofreni hastalarının birincil bakım veren yakınlarında yaşam kalitesi ortalama puanları yüksek, bakım yükü ve tükenmişlik düzeyleri ortalama puanları düşük çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare quality of life, burden and burnout values of caregivers who take and who don?t take help from social support groups. 34 patient relative who regularly visit the schizoprenia associations at Ankara and İzmir and 60 patient relative from outpatients of Gazi University, Faculty of Medicine Department of Psychiatry who don?t have any relationship with a social support group are participated in this study. Short Form?36, Zarit Caregiver Burden Scale, Maslach Burnout Inventory, The Clinical Global Impression Scale and Socio-demographic information form is applied to all participants.In the current study we observed that, average scores for all subscales of the quality of life scale (SF?36) of the caregivers who take help from social support group were higher compared to those who did not take social support; general health perception, emotional distress, social functioning, pain, vitality and mental health subscales reached statistically significant difference, wheras physical health and role-physical subscales did not reach statistical significance. Also Zarit Caregiver Burden Scale score and Maslach Burnout Inventory total score and subscale scores of caregivers who take help from social support groups were significantly lower than scores of caregivers who did not take help from social support groups.As a result in our work it come out that average scores of quality of life of caregivers of schizoprenia patients who take help from social support groups were high and their average scores of care burden and burnout levels were low.