Anksiyete bozukluğu hastaları ile sağlıklı gönüllülerin bellek performanslarının karşılaştırılması
Comparing the memory performances of anxiety disorders patients with healthy control group
- Tez No: 248908
- Danışmanlar: PROF. DR. SELÇUK CANDANSAYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Anksiyete bozuklukları her dört kişiden birini etkileyen, kişinin gündelik yaşamını belirgin düzeyde bozucu etkisi olan psikiyatrik hastalıklar içinde önemli bir hastalık grubudur. Bu hastalık grubunda bilişsel işlevler bozukluğun tipi ve şiddetine göre çeşitli şekillerde etkilenmektedir. Anksiyete bozukluklarının bilişsel işlevler üzerindeki etkilerine dair çalışmaların büyük kısmı OKB hasta grubu üzerinde yapılmıştır. Buna karşın diğer anksiyete bozuklukları ile ilgili yapılmış yeterli sayıda çalışma yoktur. Bu çalışmada öncelikle anksiyete bozukluğu olan hastaların bellek performanslarının hastalıktan etkilenip etkilenmediğinin gösterilmesi amaçlanmış ve bu arada bellekle ilişkisinin önemi açısından dikkat işlevleri de incelenmiştir.Bu çalışma, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Psikiyatri Polikliniği'ne başvuran 30 OKB hastası, 30 PB hastası ve 30 kişilik sağlıklı kontrol grubuyla yürütülmüştür. SCID-I kullanılarak yapılan tanı koymaya yönelik görüşme sonrası tanı kriterini karşılayan hastalara HAD ölçeği ve Durumluk ve Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI-1 ve STAI-2) uygulanmıştır.Çalışmada hem OKB hem PB hastalarının dikkat, kısa süreli bellek, uzun süreli bellek ve öğrenme işlevlerinde daha düşük performans gösterdikleri gözlemlenmiştir. Ayrıca PB hastalarının, kısa süreli belleğin görsel sözel bileşeni ile geri çağırma işlevinde OKB hastalarına göre daha kötü performans gösterdiği saptanmıştır.Bu sonuçlar, anksiyete bozukluklarında kronik dönemde bellek ve buna bağlı bilişsel bozulmaların olduğunu iddia eden çalışmalarla uyumludur. Sonuç olarak anksiyete-bellek ilişkisinin daha iyi anlaşılması açısından daha geniş örneklemli, test materyallerinin standardize edildiği ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Anxiety disorders are an important group of psychiatric disorders, which significantly impair daily life of one out of four people. In these disorders, cognitive functions may be affected in different ways depending on the type and severity of the disorder. Majority of the research about effects of anxiety disorders on cognitive functions has been carried on OCD patients. Despite this, there are not enough researches on the other subgroups of anxiety disorders. The main aim of this research is to show whether or not anxiety disorders have impairing effects on the memory function. Moreover, since attention have a strong relationship with the memory function, attention function will also be examined.This research have been carried on 30 OCD patients, 30 PD patients and 30 healthy controls who had admitted to Psychiatry Outpatient Unit of Gazi University Medical Faculty Hospital. First, a diagnostic interview was made by using SCID-I, then Hospital Anxiety and Depression Scale and State-Trait Anxiety Inventory (STAI-1 ve STAI-2) were given to the patients who meet diagnostic criteria .Results have shown that; both OCD and PD patients had showed worse performance than control group in attention, short term memory, long term memory and learning functions. Moreover, patients with PD showed worse performance than the patients with OCD in visual-verbal component of short term memory and retrieval function.These findings are consistent with the previous researches which argue that anxiety disorders, in chronic terms cause memory and related cognitive dysfunctions. In conclusion, further research done with larger sample size and standardized materials is needed to better understand the relationship between anxiety and memory.