Dindarlık ile psikolojik destek alma tutumu arasındaki ilişki üzerine bir araştırma
A research on the relationship between religiousness and attitude towards receiving psychological support
- Tez No: 872078
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKERİM BAHADIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Dindarlık, bireylerin dini hayat ile ilgili duygu, düşünce, davranış, inanç ve tutumlarını içinde barındıran bir kavramdır. Yapılan birçok araştırma, dindarlığın yaşamdaki karar verme süreçlerinde çok etkili bir role sahip olduğunu göstermektedir. Psikolojik Destek Alma Tutumu ise bireylerin psikolojik problem yaşamaları halinde uzmanlar aracılığıyla profesyonel psikolojik destek hizmetlerini tercih edip etmemelerine karar vermelerini etkileyecek olan tutumdur. Yapılan bazı araştırmalar dindar bireylerin daha az profesyonel psikolojik destek tercih edebileceklerini göstermektedir. Bu çalışma da dindarlık ile psikolojik destek alma tutumu arasındaki ilişkiyi incelemektedir. Konya ilinde yaşayan 513 kişinin katılımı ile gerçekleştirilen çalışmada katılımcıların dindarlık seviyelerini ölçebilmek için Dini Hayat Ölçeği (DHÖ), psikolojik destek alma tutumlarını ölçebilmek için Psikolojik Yardım Almaya İlişkin Tutum Ölçeği-KF (PYAİTÖ-KF), demografik ve çeşitli ilişkisel değişkenleri ölçebilmek için Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. İlişkisel tarama ve anket yöntemi kullanılan bu araştırmada elde edilen veriler SPSS programına işlenerek araştırmanın tüm değişkenlerine normallik testi uygulanmıştır. Araştırmada değişken grupları arası ilişkileri ölçmek için korelasyon analizi, değişken grupları arası farklılaşmaları ölçmek için ise bağımsız grup t testi ve varyans analizi yöntemleri kullanılmıştır. Araştırma sonucunda elde edilen verilere göre, dindarlık ve psikolojik destek alma tutumunun Kişisel Bilgi Formunda yer alan“cinsiyet, yaş, medeni durum, eğitim durumu, hayatın büyük kısmının geçtiği yer, alınacak kararlarda dini kural ve öğretilere verilen önem derecesi, dindar bir Müslümanın psikolojik sorun yaşama sıklığına dair algı, daha önce psikolojik destek alıp almama durumu, tercih edilebilecek destek türü, psikolojik problemlerin sebebi olarak görülen durum”değişken gruplarına göre anlamlı şekilde farklılaştığı ve dindarlık ile psikolojik destek alma tutumu arasında negatif yönde anlamlı ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Religiousness is the concept that includes individuals' feelings, thoughts, behaviors, beliefs and attitudes regarding religious life. Many studies show that religiosity has a very effective role in decision-making processes in life. Attitude to Seeking Psychological Support is the attitude that will enable individuals to decide whether to choose professional psychological support services through experts if they experience psychological problems. Some studies show that religious individuals may prefer less professional psychological support. This study examines the relationship between religiosity and attitudes towards receiving psychological support In the study conducted with the participation of 513 people living in Konya, the Religious Life Scale (RLS) was used to measure the religiosity levels of the participants, the Attitudes Toward Seeking Professional Psychological Help-Short Form (ATSPPH-SF) was used to measure their attitudes towards receiving psychological support, and the Personal Information Form was used to measure demographic and various variables. The data obtained in this research, in which relational screening and survey methods were used, were processed into the SPSS program and a normality test was applied to all variables of the study. In the study, correlation analysis was used to measure the relationships between variables, and independent group t-test and analysis of variance methods were used to measure the differences between variables. According to the data obtained from the research results, religiosity and the attitude of receiving psychological support are determined by the following factors in the Personal Information Form:“gender, age, marital status, educational status, where most of life is spent, the degree of importance given to religious rules and teachings in decisions to be taken, the psychological problems of a religious Muslim”. It has been determined that there is a significant negative relationship between religiosity and the attitude towards receiving psychological support.