Sıçanlarda deneysel diş hareketi sonrası sistemik osteoprotegerin uygulamasının retansiyon sırasında kemik remodelingine etkisinin histomorfometrik olarak değerlendirilmesi
Histomorphometric evaluation of the effect of systemic osteoprotegerin administiration on bone remodeling during retention after experimental tooth movement in rats
- Tez No: 248939
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ARUN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmanın amacı, deneysel diş hareketi sonrasında uygulanan osteoprotegerinin kemik remodelingi üzerindeki etkisinin histomorfometrik olarak incelenmesidir.Bu amaçla, 20 adet, Sprague-Dawley sıçanının üst sağ birinci ve ikinci azı dişleri arasına 0,5 mm kalınlığında ortodontik elastikler yerleştirilmiştir. Üçüncü günün sonunda, sıçanlar 10'arlı iki gruba ayrılmış, gruplardan birine 5 mg/kg osteoprotegerin (OPG) diğerine aynı miktarda serum fizyolojik haftada iki defa, subkutan olarak enjekte edilmiştir. Enjeksiyonlara başlanmasından 2 hafta sonra hayvanlar sakrifiye edilmiştir. Deneyin sonunda, sakrifiye edilen hayvanların üst çeneleri diseke edilmiş, histomorfometrik inceleme için gerekli kesitler hazırlanmıştır.Yapılan histomorfometrik incelemede, ortodontik kuvvet uygulanan dişlerin kökleri arasındaki alveolar kemiğin hacmi, kontrol grubunda 0,347±0,035 mm3, OPG grubunda ise 0,737±0,039 mm3 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to histomorphometrically evaluate the effect of osteoprotegerin administered following experimental tooth movement, on bone remodeling during retention in rats.Twenty Sprague-Dawley rats were used for this purpose. Orthodontic elastics, 0,5 mm thick, were inserted between the maxillary right first and second molars to achieve orthodontic tooth movement. At the end of the third day the rats were divided into two groups including 10 animals each. One of the groups received 5 mg/kg subcutaneous osteoprotegerin (OPG) twice a week, while the other received volume-matched saline solution. Animals were sacrificed two weeks after the onset of injections. At the end of the experiment, the maxillae of the animals were excised and required sections were prepared for the histomorphometric evaluation.In the histomorphometric evaluation, the volume of alveolar bone between the roots of the teeth that underwent orthodontic force were found to be 0,347±0,035 mm3 in the control group and 0,737±0,039 mm3 in the OPG group.