Orta şiddette ve ağır akne vulgaris olgularında oksidatif stres, vitamin A, vitamin E düzeyleri ve yaşam kalite indeksi
The oxidative stress, vitamin A levels, vitamin E levels and quality of life index in patients with moderate and severe acne
- Tez No: 248940
- Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLAL ERBAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Akne vulgaris önemli psikolojik morbiditelere yol açan, multifaktöryel, yaygın bir deri hastalığıdır. Son yıllarda inflamatuvar mediyatörlerin neden olduğu oksidatif stresin patogenezdeki rolü üzerinde durulmaktadır. Akne tedavisindeki olumlu etkilerine rağmen A ve E vitaminlerinin patogenezdeki rolleri tam olarak bilinmemektedir. Bu çalışmada aknenin klinik derecesinin yaşam kalitesi üzerindeki etkileri araştırıldı ve oksidatif stres parametreleri ile vitamin A ve E düzeylerinin orta şiddette ve ağır akne patogenezindeki rolleri incelendi.Çalışmamızda 39'u orta şiddette ve 36'sı ağır akneli toplam 75 hastaya Akne Yaşam Kalite Ölçeği (AYKÖ) uygulandı. Biyokimyasal analizler, bu tetkikleri kabul eden 30'u orta şiddette, 30'u ağır akneli toplam 60 hastada ve 30 sağlıklı gönüllüde yapıldı. Serum total oksidan seviyesi (TOS) ve total antioksidan seviyesi (TOS) otomatik kolorimetrik ölçme yöntemi ile; serum vitamin A ve E düzeyleri ise Yüksek Performanslı Sıvı Kromatografi yöntemi ile belirlendi. Serum TOS düzeyinin serum TAS düzeyine oranı ile oksidatif stres indeksi (OSİ) hesaplandı.Akneli 75 hastanın AYKÖ skor ortalaması 6.69 olarak bulundu. Bu değer kırılma noktası olarak kabul edilen 9'un altında olduğundan orta şiddette ve ağır aknenin yaşam kalitesini anlamlı derecede etkilemediği sonucuna varıldı. Akneli 60 hastanın serum TAS, TOS ve OSİ değerleri kontrollere göre anlamlı derecede yüksek (p=0.001), serum vitamin A ve E düzeyleri ise anlamlı derecede daha düşüktü (p=0.001). Serum A vitamini ile TAS düzeyleri arasında anlamlı bir pozitif korelasyon (p=0.01) saptandı. Vitamin A ve E düzeyleri ağır aknede orta şiddetteki akneye göre anlamlı bir şekilde daha da düşüktü (sırasıyla p=0.049, p=0.046). Kadınlarda serum vitamin A ve TAS düzeyleri erkeklere göre daha düşük (sırasıyla p=0.002, p=0.001), serum TOS ve OSİ değerleri ise daha yüksekti (sırasıyla p=0.029, p=0.008).Çalışmamızda aknenin yaşam kalitesini anlamlı derecede etkilemediği gözlenmiş olmakla birlikte, hastalığa spesifik yaşam kalitesi ölçeklerinin rutin uygulamada kullanılması tedavi seçeneklerinin ve önceliklerinin belirlenmesinde yararlı olabilir. Oksidatif stresin artması ve A ve E vitaminlerinin serum düzeylerinin düşüklüğü akne patogenezinde önemli bir rol oynayabilir. Bunun yanında özellikle A vitamininin eksikliği/biyoyararlanımının azalması aknenin daha şiddetli seyretmesine yol açabilir. Oksidatif stres düzeylerinin akne şiddetiyle orantılı bulunmaması nedeniyle akne patogenezinde ve progresyonunda, vitamin A ve E düzeylerindeki düşmenin yanı sıra diğer faktörler de önemli rol oynayabilir. Akne patogenezinin aydınlatılması için daha geniş kapsamlı ve kontrollü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Acne vulgaris is a common and multifactorial skin disease that may have a considerable psychological impact. Some recent studies proposed that oxidative stress, which is produced by inflammatory mediators, may play an important role in the pathogenesis. Despite the well-known therapeutic effects of vitamin A and vitamin E, their roles in the acne pathogenesis have not been understood exactly. In this study, we investigated the impact of the severity of acne on the quality of life. We studied also the possible roles of the oxidative stress parameters and serum levels of vitamin A and vitamin E on the pathogenesis of moderate and severe acne.We performed Acne Quality of Life Scale (AQOLS) in a total of 75 patients with moderate (n: 39) and severe (n: 36) acne. Serum levels of total oxidant status (TOS) and total antioxidant status (TAS) as well as serum levels of vitamin A and vitamin E were analysed in a total of 60 patients with moderate (n: 30) and severe (n: 30) acne and 30 healthy control subjects. Serum levels of TAS and TOS were determined by an automatic colorimetric method. Serum vitamin levels were analyzed by High Performance Liquid Chromatography. The ratio of TOS level to TAS level in each subject was regarded as oxidative stress index (OSI).Mean AQOLS score was calculated as 6.69. As this value is lower than the cut point of 9, we concluded that moderate and severe acne may not have any negative impact on the quality of life. Serum levels of TAS and TOS and OSI values from 60 patients with acne were significantly higher than controls. Serum levels of vitamin A and E were also significantly lower in patients. There was a significant positive correlation between levels of TAS and vitamin A levels in acne patients. Both the levels of vitamin A and vitamin E were significantly lower in patients with severe acne than those with moderate acne. Serum levels of vitamin A and TAS were significantly lower in female compared to males. Serum TOS levels and OSI values were significantly higher in females than males.We observed that severe and moderate acne did not affect significantly the quality of life. However, the usage of disease-specific quality of life measures in routine practice would be beneficial in determining treatment options and priorities. Increased oxidative stress and decreased serum levels of both vitamin A and vitamin E may have important roles in the pathogenesis. Vitamin A deficiency or its reduced bioavailability might especially lead to progression of acne. As the lack of the correlation of oxidative stress parameters with the severity of acne, other factors may also play important roles in the acne pathogenesis and its progression, additionally to the decreases in the serum levels of vitamin A and E. To elucidate the acne pathogenesis, more comprehensive and controlled studies are required.