Atorvastatin kullanan hastalarda kas performansının izokinetik test ile değerlendirilmesi
Atorvastatin kullanan hastalarda kas performansının izokinetik test ile değerlendirilmesi
  1. Tez No: 248938
  2. Yazar: GÖKHAN TUNA ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERİDE NUR GÖĞÜŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Statinler LDL-kolesterol seviyesinin düşürülmesi için yaygın olarakkullanılırlar. Etkilerini endoplazmik retikulumda bulunan ve endojen kolesterolsentezinin düzenlenmesinde rol oynayan 3-hidroksi-3-metilglutaril koenzim Aredüktaz (HMG CoA) enzimini inhibe ederek gösterirler. En önemli iki yan etkihepatotoksisite ve miyopatidir. Miyopati çok nadir görülür ve yaygın kas ağrıları,yorgunluk, serum kreatin fosfokinaz düzeylerinde artma ile karakterizedir.Miyopati gelişmesine rağmen ilaç alınmaya devam edilirse mortalitesi yüksekolan rabdomyoliz gelişebilir.Bu çalışmada statin kullanımına bağlı olarak kas kuvvetinin ne dereceetkilendiği ve olası miyopatinin derecesinin kantitatif olarak gösterilmesiamaçlanmıştır. Bu çalışmada 3 ay süreyle 20 mg/gün atorvastatin kullanan 26hastada tedavi öncesi ve sonrasında görsel ağrı skoru ile kuvvetsizlik hissi, serumkreatin fosfokinaz seviyeleri, kas-iskelet sistemi performansının niceliksel veobjektif ölçümüne olanak sağlayan izokinetik test ile diz kaslarının kuvvetideğerlendirildi.Sonuçta iki hastada tedavi sonrasında miyalji semptomu gözlenirken birhastada asemptomatik serum kreatin fosfokinaz yüksekliği gözlendi. Hastalarıntedavi öncesi ve sonrası görsel ağrı skorları ile serum kreatin fosfokinaz düzeyleriarasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Ayrıca tedavi sonrasıserum kreatin fosfokinaz düzeyleri ile görsel ağrı skorları arasında korelasyonyoktu. 60°/s hızda elde edilen fleksiyon ve ekstansiyon pik tork değerleri ile45180°/s hızda fleksiyon ve ekstansiyonda elde edilen total iş değerleri tedavisonrasında, tedavi öncesine göre anlamlı derecede azalmıştı. 180°/s hızdafleksiyon ve ekstansiyonda elde edilen pik tork değerleri arasında ise anlamlıfarklılık yoktu. Biz bunun statin tedavisine bağlı olarak mitokondriyalfosforilasyonun bozulması ve enerji üretiminde asıl olarak oksidatif yolu kullanantip 1 ve tip 2a kas liflerinin etkilenmesine bağlı olabileceğini düşündük.Sonuç olarak bu çalışmada 3 ay süreyle 20 mg/gün atorvastatinkullanımının klinik olarak belirgin miyopatiye ve serum kreatin fosfokinazdüzeylerinde yükselmeye yol açmadan izokinetik kas güçlerinde azalmaya nedenolduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Statins are widely used to lower LDL-cholesterol levels. Mechanism ofaction is inhibition of 3-hydroxy-3-metilglutaril coenzyme A reductase (HMGCoA) which plays a role in the regulation of cholesterol synthesis in endogenousendoplasmic reticulum. Two of the most important side effects are hepatotoxicityand myopathy. Myopathy is rare and characterized by widespread muscle pain,fatigue and increased serum creatine phosphokinase levels. In case of myopathy,if the drug is continued to be taken, rhabdomyolysis may develop with highmortality.In this study we aimed to observe if isokinetic muscle strength is affectedin patients on statin therapy. Twenty-six patients on atorvastatin for 3 months with20 mg / day were evaluated before and after treatment. Sense of muscle weaknesson visual analogue scale, serum creatine phosphokinase levels and strength ofknee muscles by isokinetic test were evaluated. We aimed to quantitate the degreeof possible myopathy by means of isokinetic testing.As a result, two patients had myalgia after treatment, and asymptomaticelevation of serum creatine phosphokinase was observed in one patient. Beforeand after the treatment, there was no statistically significant difference in visualpain scores and serum creatine phosphokinase levels. In addition, there was nocorrelation between serum creatine phosphokinase levels and visual pain scores.After treatment; flexion and extension peak torque values at 60 ° / s velocityvalues, and total work values in flexion and extension by 180 ° / s speed, was47significantly reduced compared to values before treatment. The effect of statins onmitochondrial phosphorylation and type 1 and type 2a fibers which mainly useoxidative path in the production of energy, may explain these results.In conclusion, in this study, 20 mg / day atorvastatin for 3 months causedecrease in isokinetic muscle strength without causing an increase in serumcreatine phosphokinase levels and clinically significant myopathy.