Septorinoplasti operasyonlarında intraoperatif magnezyum ve ketamin infüzyonlarının hemodinami, analjezi ve derlenme üzerine olan etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of intraoperative magnesium and ketamine infusions on haemodynamy, analgesia and recovery in septorhinoplasty
- Tez No: 248945
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET EROĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Etik kurul onayı ve her bir hastadan çalışma ile ilgili bilgilendirilmiş onay alındıktan sonra 18-50 yaş arası, ASA I-II grubuna dahil genel anestezi altında septorinoplasti geçirecek olan 60 hasta çalışmaya dahil edildi. Rastgele olarak 20'şer kişiden oluşan üç grup oluşturuldu (Grup Ketamin, Grup Magnezyum, Grup Kontrol).Morbid obezler, preoperatif dönemde magnezyum düzeyi normal sınırlarda olmayanlar, önceki dönemlere ait alerji hikayesi olan hastalar, çalışma ilaçlarına alerjisi olan hastalar ve ASA III, IV, V, E olan hastalar çalışmaya alınmadı.Premedikasyon yapılmadan ameliyat odasına alınan hastalara periferik oksijen saturasyonu (SpO2), kalp atım hızı ve non-invazif kan basıncı monitörizasyonu uygulandı. Fentanil, tiyopental, vekuronyum ile anestezi indüksiyonu gerçekleştirildikten sonra sevofluran ve N2O/O2 karışımı ile anestezi idamesi sağlandı. Daha önce kör bir tarzda üç ayrı çalışma solüsyonu hazırlandı. Ketamin, magnezyum ve serum fizyolojik olan bu solüsyonlar operasyon öncesi bolus ve operasyon süresince infüzyon şeklinde verildi.İntraoperatif ve postoperatif dönemdeki takipler sonucunda gruplar arasında demografik özellikler, anestezi ve cerrahi süreleri bakımından fark saptanmadı. Magnezyum grubunda entübasyon sonrası dönemde kalp atım hızında anlamlı bir düşüklük ve ekstübasyon döneminde de sistolik kan basıncı ve ortalama arter basıncı değerlerinde anlamlı bir yükseklik vardı. İndüksiyon sonrası dönemde kontrol grubunda, entübasyon öncesi dönemde de ketamin grubunda diastolik kan basınçları anlamlı olarak yüksekti. Entübasyon öncesi dönemde ortalama arter basınçlarında da ketamin grubunda yükseklik vardı. Diğer dönemlerdeki hemodinamik veriler bakımından gruplar arasında anlamlı farklılıklar bulunmadı. Postoperatif VAS değerlerine göre kontrol grubunda anlamlı bir yükseklik bulundu. Sedasyon düzeyleri değerlendirildiğinde ise gruplar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark rastlanmasada kontrol grubunda klinik olarak Sedasyon Ajitasyon Skorlamasında ajite hasta sayısı diğer gruplara göre daha fazlaydı. Magnezyum grubunda bulantı-kusmaya daha fazla rastlandı. Maliyet yönünden gruplar değerlendirildiğinde ise magnezyum grubunda istatistiksel olarak anlamlı bir yükseklik bulundu.Bu çalışmada, genel anestezi altında septorinoplasti operasyonlarında subanestezik dozda ketamin ve magnezyum ilavesinin hemodinami ve derlenme üzerine benzer etkiler gösterdiği, oysa postoperatif VAS değerlerini düşürdüğü gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
After obtaining ethics committee approval and written informed consent from each patient, aged between 18 and 50, including ASA I-II group, undergoing septorhinoplasty under general anesthesia 60 patients were included in the study. Three groups consist of randomly generated by 20 people (Group Ketamine, Group Magnesium, group Control).Some patients are not included in the study, those are morbidly obese, the level of magnesium in the preoperative period is not within normal limits, the previous periods with a history of allergy patients, allergy to study drugs that patients and ASA III, IV, V, E.Peripheral oxygen saturation (SpO2), heart rate and non-invasive blood pressure monitoring were performed to patients which taken into the operating room without premedication. After performing the maintenance of anesthesia with fentanyl, tiyopental, vecuronium induction, anesthesia a mixture with sevoflurane and N2O/O2 was achieved. Three separate studies in a blind manner previously created solution. Ketamine, magnesium and saline solution, which the operation before the bolus and infusion, was given during the operation.Intraoperative and postoperative follow-up as a result of the findings between the groups, evaluated demographic characteristics, in terms of duration of anesthesia and surgery were not different. In the period after intubation in the magnesium group, a significant decrease in heart rate and systolic blood pressure in the extubation period, and mean arterial pressure values had a significant height. In the control group in the period after induction, intubation in the period before the diastolic blood pressure in the ketamine group was significantly higher. In the period before intubation in mean arterial pressure in the ketamine group had height. Others in the period between the groups in terms of hemodynamic data were not found significant differences. Postoperative VAS values in the control group by a significant elevation found. Sedation levels between the groups was considered, a statistically significant difference Although we do not come across as a clinical control group Agitation Sedation Scoring number of agitated patients than other groups did. Magnesium group, nausea and vomiting were more common. Cost of the groups was considered, a statistically significant increase in the magnesium group found.In this study demonstrated that the addition of subanesthetic doses of ketamine and magnesium have similar effects on hemodynamics and recovery, but decrease postoperative VAS values in septorhinoplasty surgery under general anesthesia.