Total intravenöz anesteziye eklenen magnezyum sülfat infüzyonunun anestezi, analjezi ve nöromüsküler blok ile hemodinami ve serum magnezyum seviyesi üzerindeki etkisi
The effects of magnesin sulphotte infusion on anesthesia, analgesia, nevromuscular block, henodynamics and on sevn magnesimlevel during total intravenbus anesthesie
  1. Tez No: 164911
  2. Yazar: PELİN ÇİZMECİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZERRİN ÖZKÖSE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
65 ÖZET Çalışmada septorinoplasti operasyonlarının anestezisinde, remifentanil-propofol ile yapılan TİVA ile MgSÛ4 uygulamasının anestezik, analjezik ve nöromüsküler bloker ilaçların kullanım miktarları ile hemodinami, derlenme ve serum Mg seviyesine etkisinin BIS monitörizasyonu eşliğinde araştırılması amaçlanmıştır. Etik kurul onayı alındıktan sonra septorinoplasti yapılacak ASA I-II risk grubundaki 60 erişkin olgu, gerekli bilgi verilip yazılı onaylan alınarak MgSC>4 (Grup M, n=30) ve Kontrol (Grup K, n=30) olarak rastgele iki gruba ayrıldı. İndüksiyondan önce, Grup M'daki olgulara, 100 mL SF içinde 50 mg kg“1 %15 MgSÛ4, Grup K'deki olgulara ise 100 mL SF iv 10 dakikada verildi. Her iki grupta da indüksiyonda, propofol 1 mg kg”1 iv bolus dozunda verildikten sonra BIS 4, Grup K'deki olgulara ise aynı hızda SF infüzyonu uygulandı. Peroperatif hemodinamik değişkenler, BIS değerleri, TOF değerleri ve postoperatif derlenme süreleri, VNS değerleri ve yan etkiler kaydedildi. Preoperatif ve postoperatif 30. dk'da serum Mg değerine bakıldı. Sonuçta iv MgSCVın hemodinamik parametrelerde değişiklik yapmadan, kullanılan propofol miktarım azalttığı, nondepolarizan kas gevşetici ilaçların etki başlangıcını hızlandırdığı ve etki süresini uzattığı, postoperatif dönemde de analjezi sağladığı ve hipoHiagnezemiyi önlediği saptandı. Magnezyum sülfat uygulandığında kanama, sıcaklık hissi daha fazla sıklıkta görülürken, postoperatif dönemde titreme ve ağrı ile daha az sıklıkta karşılaşıldı. Magnezyum sülfat'm, TİVA uygulamalarında adjuvan olarak verilmesi anestezi ve analjezinin kalitesini artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
66 SUMMARY The aim of this study is to compare the effects of magnesium sulphate administration on consumption of anesthetic, analgesic, neuromuscular bloker agents, hemodynamic and recovery parameters during TİYA with remifentanil-propofol and to assess the postoperative serum magnesium level in septorhinoplasty operations using bispectral index (BIS) monitoring. Following Ethics Committee approval and informed consent, we randomly divided sixty patients into two groups: MgSC«4 group (Group M, n=30) and Control group (Group C, n=30). Before the induction of anesthesia in Group M, İV 50 mg kg“1 15% MgS04 in 100 mL saline; in Group K 100 mL saline were given over 10 minutes. In both of the groups for induction of anesthesia, after the administration of 1 mg kg”1 İV propofol, propofol doses of each 10 mg were administered until the BIS level reached to