Köpeklerde eksizyon artroplasti operasyonları ve bunların geç dönem sonuçları
Long term results of excision arthroplasty of the dog
  1. Tez No: 248944
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ KÜRKLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUH KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Adnan Menderes Üniversitesi Veteriner Fakültesi, Cerrahi Anabilim Dalı Kliniği'ne 2007-2009 yıllarında getirilen art. coxa düzeyinde kalça displazisi veya travmatik nedenlerle oluşmuş lezyonları bulunan değişik ırk, yaş ve cinsiyetteki 20 köpek çalışma materyalini oluşturdu. Yapılan klinik ve radyolojik muayeneler sonrasında lezyonların dağılımına göre; 13 köpekte kalça displazisi, 5 köpekte art. coxa'da travmatik lukzasyon, 2 köpekte caput ve collum femoris kırığı belirlendi. Olguların xylazin hydrochloride (1 mg/kg) ve ketamin HCl (11 mg/kg) kombinasyonu ile sağlanan preanestezi sonrası bölgenin tıraş ve dezenfeksiyonu yapıldı. İnduksiyonu propofolle (4 mg/kg) yapıldı, daha sonra hayvanlar entübe edildi ve anesteziye izofloran ile devam edildi. Kalça eklemine cranio-lateral yaklaşımla ulaşılarak, trochanter majorun medial yüzünden başlayıp trochanter tertiusun proximal yüzünde biten osteotomi hattının sonrasında eksizyon arthroplastisi uygulandı. Postoperatif dönemde rutin olarak olguların klinik ve radyolojik kontrolleri sürdürüldü. Bir olgu postoperatif kontrole getirilmedi. İzlenebilen 16 olguda fonksiyonel klinik iyileşme sağlandığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Twenty dogs from different breed, age and sex that have had congenital and traumatic lesions of art. coxae, which were brougth to the clinics of Adanan Menderes University Veterinary Faculty, Department of Surgial between the years of 2007 - 2009, formed the material of the study. After clinical and radiographical examinations, displasia of the hip joint in 13 dogs, traumatic luxation of art. coxae in 5 dogs, fracture of the femoral head in 2 dogs were determined. Xylazin hydrochloride (1 mg/kg) ve ketamin HCl (11 mg/kg) were administered for premedication with propofolle (4 mg/kg), then isoflurane was used for general anesthesia. Excision of the femoral head and neck was performed after a cranio-lateral approach for osteotomy which begins medial aspect of greater trochanter and ends at the proximal aspect of the lesser trochanter. Usual clinical and radiographic examination were performed. Postoperative progress could not be obtain in one dog. 16 case was assesed clinical and radiological during postoperative period and fuctional recovery was obtained.