Formaldehitin Glandula Thyroidea'da oluşturduğu değişiklikler ve Melatonin ile C vitamininin koruyucu etkileri
The changes of the Thyroid Gland caused by formaldehyde and protective effects of melatonin and Vitamin C
- Tez No: 248947
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN ARİFOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Çalışmamızda rastgele olarak sekiz gruba ayrılan 75 adet Wistar Albino sıçan kullanıldı. İlk grupta (kontrol grubu) 5 sıçan, diğer gruplarda ise 10'ar sıçan bulunmaktaydı. Grup II'deki sıçanlar sham grubu olarak kullanıldı. Grup III'e 10mg/kg, Grup IV'e 15 mg/kg formaldehit verildi. Grup V ve Grup VI'ya formaldehit ve 100mg/kg C vitamini, Grup VII ve VIII'e formaldehit ve 25 mg/kg melatonin verildi. Enjeksiyonlar, hafta içi her gün intraperitoneal olarak yapıldı.Dört haftalık deneyin sonunda sıçanlar anestezi altında intrakardiyak kan alınarak sakrifiye edildi ve TSH, fT3 ve fT4 değerleri incelendi. TSH değerleri melatonin verilen VII. ve VIII. gruplarda diğerlerinden daha yüksekti. Gruplar istatistiksel olarak karşılaştırıldığında; Grup VIII ile Grup IV ve V arasındaki farkın anlamlı olduğu görüldü. fT4 değerleri C vitamini ve melatonin verilen gruplarda kontrol grubuna göre yüksek ölçülse de fT3 ve fT4 açısından istatistiksel fark yoktu. Yapılan WST-1 analizinde de gruplar arasında fark görülmedi.Tiroit dokuları histopatolojik olarak incelendiğinde; formaldehit verilen gruplardan grup IV'te daha fazla olmak üzere tiroit dokusunda dejeneratif değişiklikler ve mast hücre sayısında artış gözlendi.Antioksidan kullanılan gruplarda; bu dejeneratif değişikliklerin melatonin verilen gruplarda, C vitamini verilen gruplara göre daha fazla azaldığı görüldü. Melatonin verilen grupta mast hücre sayısında azalma gözlenirken C vitamini verilen grupta daha da yükselme görüldü. Folikül çapları, özellikle melatonin verilen grupta yüksek olsa da aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı değildi.Sonuç olarak, formaldehit maruziyetine bağlı olarak tiroit dokusunda oluşan hasarın C vitamini ve melatonin uygulamasıyla baskılandığı belirlendi.
Özet (Çeviri)
In this study, 75 albino rats of Wistar Albino strain were employed randomly in 8 groups. As control group 5 rats were used as the rest divided into 7 groups. Rats in group II were used as sham. Rats in group III and IV were injected formaldehyde intraperitoneally at doses of 10 and 15 mg/kg everyday excluding weekends. Rats in group V and VI daily received 100 mg/kg vitamin C in addition to formaldehyde injection. Rats in group VII and VIII daily received 25 mg/kg melatonin in addition to formaldehyde.After four weeks of experiment, rats were sacrificed by taking intracardiac blood. Plasma levels of TSH, fT3 and fT4 were determined. TSH levels were higher in melatonin given groups. There was a significant difference between Group VIII and the Groups IV and V. Also fT4 levels were higher in melatonin and vitamin C given groups compared to control, but they weren?t statistically significant. There was no difference in WST-1 analysis.In the light microscopic examination, degenerative changes and mast cell infiltration were observed mostly in group IV.These changes decreased in rats which received antioxidants mostly in the melatonin group. While mast cell infiltration was decreased in melatonin given groups, it was increased in vitamin C given groups. Although follicular size was bigger in melatonin given groups but there was no statistical difference.In conclusion, it was seen that changes caused by exposure to formaldehyde were decreased in rats which received melatonin and vitamin C.