Subkutanöz santral venöz portların görüntüleme kılavuzluğunda yerleştirilmesinde erken dönem sonuçlarımız: KTÜ deneyimi
Preliminary results of the subcutaneous central venous ports implantation with the image guidance: KTU experience
  1. Tez No: 248948
  2. Yazar: İLKER EYÜBOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. HALİL ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Uzun süreli sitotoksik tedavi ihtiyacı olan onkoloji hastalarında, güvenli ve konforlu bir damar yolu imkanı sunan subkutanöz venöz portlar, 1982 yılından 1992 yılına kadar sadece cerrahi bölümler tarafından, landmark teknikle, anatomik işaretlere bakılarak, körleme bir şekilde uygulanmıştır. 1992 yılında ise Morris ve arkadaşları tarafından görüntüleme kılavuzluğunda port implantasyon tekniği tanımlanmıştır. Bu tarihten itibaren yaygınlaşan görüntüleme eşliğinde port implantasyonu, günümüzde girişimsel radyoloji ünitelerinde iş yükü açısından önemli bir yer tutmaktadır.Radyolojik teknikte, landmark teknikten farklı olarak, görüntüleme kılavuzluğu kapsamında US ve fluoroskopi yöntemleri kullanılmaktadır.Görüntüleme eşliğinde port implantasyonun bu kadar yaygınlaşmasının nedeni, landmark teknikle kıyaslandığında işlemin daha kısa sürede, daha az komplikasyonla tamamlanması ve KT uygulaması yanısıra total parenteral nutrisyon, uzun süreli infüzyon gibi pekçok farklı amaçla kullanılmasına paralel olarak günümüzde port kateter ihtiyacı olan hasta sayısının artmasıdır.Ocak 2007 ve Nisan 2009 tarihleri arasında; Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Girişimsel Radyoloji Ünitesi'nde, veri tabanında kaydı bulunan, 100 hastaya (40 kadın, 60 erkek; yaş aralığı 26-78 yıl, ortalama yaş 51 yıl) onkolojik tedavi amacıyla, implante edilen 100 adet, göğüs bölgesine uygulanan (ortalama kalış süresi 527 kateter ? gün), tek lümenli subkutanöz venöz portun perioperatif ve erken dönem takip sonuçları retrospektif olarak incelendi.Radyolojik teknikte daha güvenli bir girişe olanak sağlayan İJV'nin kullanıldığı (92 hastada sağ İJV, 8 hastada sol İJV) hastalarda vene girişte başarı oranımız ve port rezervuarı ile kateterinin uygun pozisyonda ve fonksiyonel olması şeklinde tanımlanan teknik başarı oranımız %100 olarak gerçekleşti. Hastalarımızda işleme bağlı majör komplikasyon izlenmedi. İki hastada (%2) işleme bağlı minör komplikasyon (giriş yeri hematomu) görüldü. Takipte toplam 5(%5) hastada eksplantasyon gerektirmeyen, aspirasyon güçlüğü (%3) ile karakterize port disfonksiyonu ve port cebi bölgesinde kızarıklık/şişlik (%2) olarak tanımlanan minör komplikasyonlar ile birlikte 1(%1) hastada eksplantasyon gerektiren, port cebi enfeksiyonu/nekrozu gelişti. Takipten çıkan 4 hasta, KT uygulaması sona eren 11 hasta, malign hastalığın ilerlemesi sonucu kaybedilen 8 hasta ve komplikasyon nedeni ile portu çıkarılan 1 hasta dışında 76 hastanın portu fonksiyoneldir.Biz bu çalışmamızda, ünitemizde görüntüleme eşliğinde gerçekleştirilen venöz port implantasyonu deneyimimizi sunduk. Takip sonuçlarımızı, cerrahi ve radyolojik yöntem uygulanan hastalar ile ilgili literatür verileri ile kıyasladık. Sonuçlar, görüntüleme kılavuzluğundaki implantasyonun güvenli ve etkin olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Subcutaneous venous ports that provided oncology patients needing long term cytotoxic treatment with safe and comfortable venous access were used by only surgical departments with landmark technique by looking only at anatomic marks in a blinded way from 1982 to 1992. In 1992, port implantation technique was defined with imaging guidance by Morris et al. Port implantation technique with imaging guidance that has become common from that date has had an important place in interventional radiology units in terms of work load.Unlike landmark technique, US and fluoroscopy methods have been applied with imaging guidance in radiological technique.The reason why port implantation has become so popular is that the operation is completed in a shorter period of time, with less complications and the increase in the number of patients needing port catheter in parallel with its multi-purpose uses such as chemotherapy applications, total parenteral nutrition and long term infusion when compared with landmark technique.The perioperative and short term follow-up results of 100 single lumened subcutaneous venous ports applied on the anterior chest wall (average period that it will stay on those areas is 527 catheter, days) of 100 patients (40 women, 60 men, range of age: 26 ? 78, average age: 51) recorded in the database of Interventional Radiology Unit of Karadeniz Technical University School of Medicine between January 2007 and April 2009 have been analysed resrospectively.The success rate of vein access in patients on whom IJV that provides a safer access in radiological techique were applied ( right IJV in 92 patients, left IJV in 8 patients) and the technical success rate that is described as the port reservoir and catheter?s being at convenient position and functional were 100 %. There were not any major complications caused by operations. There were minor complications (access haematoma) in 2 patients (2%) caused by operations. Post disfunction characterized by difficulty in aspiration (3%) and did not need explantation in follow-up in 5 patients (5%) and minor complications defined as bleariness/swelling in port pocket area (2%) as well as port pocket infection/necrose that required explantation in 1 patient ( 1%) were developed. The port of 76 patients was functional except for 4 patients that were lost to follow up, 11 patients whose chemotherapy application came to an end, 8 patients that died because of the progress in malign illness, and 1 patient whose port was removed because of complication.In this study, we introduce venous port implantation carried out with imaging guidance in our unit. We have compared our follow-up results with relevant data of patients on whom surgical and radiological methods have been applied. The results show that implantation with imaging guidance are safe and effective.