Kardiyopulmoner bypass cerrahisinde propofol ve sevofluranın serebral fonsiyonlar üzerine etkileri
Efects of propofol and sevoflurane anestesia on the cerebral functions of patiens having cardiopulmonary bypass surgery
- Tez No: 248957
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KURTİPEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Çalışmamızda, KPB cerrahisinde propofol ve sevofluran anestezilerinin serebral dolaşım üzerine etkilerini, serumdaki biyokimyasal markerlar ve serebral oksijen saturasyonu ile araştırılması amaçlandı.Kalp damar cerrahisi servisine, koroner bypass cerrahisi endikasyonu ile yatırılan hastalardan çalışmaya alınma kriterlerine uyan 30 hasta çalışmaya dahil edildi. Operasyondan bir gün önce MMDT uygulanan hastalara, operasyon sabahı rutin olarak lokal anestezi altında santral venöz damar yolu açıldı, juguler venöz bulbusa ayrıca bir kateter yerleştirildi. İndüksiyondan önce her iki hasta gurubuna da 1 dk süre ile 1 µg/kg'dan remifentanil infüzyonu yapıldı ve indüksiyon ile beraber 0,2 µg/kg-1/dk-1 ya inildi. Anestezi indüksyonu için etomidat 0,3 mg/kg-1 iv 1 dakika içinde verildi. Kirpik refleksinin kaybolması ve BİS değerinin 60 olmasının ardından pankuronyum 0,1 mg/kg-1 uygulandı ve sonra endotrakeal entübasyon gerçekleştirildi. Ardından propofol gurubunda propofol infüzyonuna 6 mg/kg-1/s-1 den başlanarak anestezi idame ettirildi. Sevofluran gurubunda sevofluran % 2' den başlanarak anestezi idame ettirildi. KAH, SKB, DKB, OAB, SpO2 ve BİS değerleri indüksiyon öncesinde, indüksiyon tamamlandıktan 1 dakika sonra ve entübasyon sonrasında otuzuncu dakikaya kadar her beş dakikada bir, sonraki ölçümler ise onbeş dakikada bir, aort klemp, aort dikiş, pompa sırasında 10,20 ve 30. dakika, pompa sonrası, sternum kapanma ve cilt kapanma sırasında kaydedildi. Hastalardan NSE, S-100 beta proteini veSjVO2 ölçümü için anestezi başlangıcı, aort dikiş, pompa sonrası ve 24. saatte kan örnekleri alındı. Ayrıca 24. saatte ve 7. günde MMDT tekrarlandı.Operasyon öncesi ve sonrası yapılan ölçümlerde ve MMDT sonuçlarında sevofluran grubunda propofol grubuna göre anlamlı farklılıklar tespit edildi.Sonuç olarak çalışmamızda propofolun sevoflurana göre daha iyi bir serebral dolaşım sağladığı ve fokal iskemiye karşı daha iyi bir koruma sağladığı ayrıca postoperatif MMDT sonuçlarında da daha erken kontrol değerlere dönüş sağladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study, the effects of propofol and sevoflurane anesthesia on the cerebral circulation of the 30 patients having CPB was investigated by using cerebral oxygen saturation levels and biochemical markers in serum.MMSE applied one day before the surgery to the all patients which has no exclusion criteria. On the morning of the operation central venous catheter was inserted by using local anestehesia and another cathetere was inserted to the bulbus of juguler vein in general anestehesia. Before the induction remifentanly infusion was performed with the dose of 1 µg/kg-1 for 1 minute and after the induction, remifentaly dose was reduced to 0,2 µg/kg-1/dk-1. 0,3 mg/kg-1 etomidate was used for induction and when the BİS rate was decreased to 60, 0,1 mg/kg-1 pancuronuium was given. At the propofol group anesthesia was maintained with propofol infusion of 6 mg/kg-1/hr-1 and at the sevoflurane group anesthesia was maintained with 2% concentration of sevoflurane. The rates of HR, SAP, DAP, MAP, SpO2, BIS, Hg, Hct, CVP were scaled before induction, 1 min after the induction, 1 min after intubation and also at each 5 min intervals till the 30th min during the intubation. Then the scales were recorded with the intervals of 15 mins. . For measurement of NSE, S-100 beta protein and SjVO2 levels blood samples were collected in the begeninig of the anesthesia, after the aortic suturation following the pump and at the 24th postoperative hour. At the 24th postoperative hour and 7th postoperative day MMSE was also applied. Due to the variation up to the time the comparison of the pre&postoperative MMSE results revealed significant difference between the groups.As a result of our study propofol provided a better protection for focal ischemia and cerebral circulation against to the sevoflurane. Also at the propofol group postoperative MMSE values returned to the control level earlier than the sevoflurane group.