Nefrotik sendromlu hastalarda IL-12, E-Selektin, ve CD+19+CD23 ve CD4+CD25 lenfosit alt gruplarının düzeyi
IL-12, E-Selectin and CD19+CD23+ and CD4+CD25+ lymphocyte sub population levels in patient with nephrotic syndrome.
  1. Tez No: 248965
  2. Yazar: BİLAL YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURDAN KURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Nefrolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Nefrotik sendrom çocuklarda en sık görülen glomerular hastalıktır. Nefrotik sendromlu hastalarındaki patofizyoloji açık değildir. Bu çalışmada, steroide duyarlı nefrotik sendromlu (SSNS) hastalarda lenfosit alt gruplarından kan CD3, CD4, CD8, CD23+CD19+ ve CD25+CD4+ ve IL-12 ve E-selektinin düzeylerinin ölçülmesi, hastalığın aktif ve remisyon dönemlerindeki farklılıklarının araştırılarak etyopatogenezindeki yerlerinin saptanabilmesi amaçlanmıştır. Steroid duyarlı nefrotik sendrom tanısı ile takip edilen 48 (28 relaps, 20 remisyon döneminde olan) hasta ve 19 sağlıklı çocuk çalışmaya alındı. E-selektin ve IL-12 düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Solubl lenfosit alt grupları `flow cytometry' ile sayıldı. CD19+CD23+ oranları relaps hastalarında (%13±9,7) remisyon (%7,7±2,9) ve kontrol grubuna (%5,0±2,3) göre anlamlı olarak daha yüksek bulundu. Tedavi edilmiş remisyon hastalarında bu yükseklik anlamlı olarak devam ediyordu. CD4+CD25+ oranları relaps, remisyon ve kontrol grubunda benzerdi. IL12 düzeyleri relaps, remisyon ve kontrol grubunda benzerdi. E-selektin düzeyleri relaps hastalarında remisyon ve kontrol grubuna göre anlamlı olarak daha yüksekti. Remisyon ve kontrol grupları arasında ise fark yoktu. Sonuçlarımız, SSNS hastalarında B hücre aktivasyonunda bir bozukluk olabileceğini, yüksek CD19+CD23+ oranlarının artmış IgE düzeylerine yol açabileceğini, Treg lenfosit hücre fonksiyonlarındaki yetersizliğini, IL12'nin patogenezde rolü olmadığını veya yetersiz IL12 üretiminin Th2 yanıtının gelişmesinde rol oynayabileceğini ve E selektin'nin nefrotik sendromdaki endotel hasarının göstergesi olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Nephrotic syndrome is commonest glomerular disease in children. Pathophysiplogic mechanisms are unclear in relapse patient. Aimed of this study was to investigate assay of IL-12, E-selectin and CD19+CD23+ and CD4+CD25+ lymphocyte sub-population levels and to investigate for role of pathogenesis in relapse and remission stage. 48 patient (28 with relapse and 20 with remission) with steroid sensitive nephrotic syndrome and 19 healthy children were studied. E selectin and IL12 were measured by ELISA. Soluble lymphocyte sub population ratios were measured with flow cytometry. CD19+CD23+ ratios were higher in relapse patients (13±9,7%) than in patients with remission (%7,7±2,9) and controls (5,0±2,3%) statistically. Elevated CD19+CD23+ ratios continued in treated remission patients. CD4+CD25+ lymphocyte ratios were similar in patients with remission and controls statistically. IL-12 levels were similar in patients with remission and controls. E selektin levels were higher in patients with relapse than in remission and controls. There was not any difference between in patients with remission and controls. Our results supported that a disorder could be in B lymphocyte activation, elevated CD19+CD23+ ratios may be lead to high IgE levels, an insufficiency could be in Treg lymphocyte function, IL-12 could not in pathogenesis in nephritic syndrome or insufficient IL12 production may lead to Th2 response and E selectin may be an indicator for endothelial damage in nephritic syndrome.