Turnikeye bağlı iskemi reperfüzyon hasarının önlenmesinde deksmedetomidinin etkinliği
Efficiency of Dexmedetomidine in Prevention of Tourniquet-Related Ischemia-Reperfusion Injury
  1. Tez No: 248963
  2. Yazar: SELİME EVRİM BOSTANKOLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL AYOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada ?2-reseptör agonisti deksmedetomidinin alt ekstremite operasyonlarında turnikeye bağlı iskemi reperfüzyon hasarı üzerine etkisini araştırmayı amaçladık. Genel anestezi altında turnike uygulanacak tek taraflı alt ekstremite cerrahisine girecek ASA I-II risk grubunda 18-65 yaş arası, 60 hasta çalışmaya alındı. Hastalara operasyondan 30 dakika (dk) önce 0.07 mg kg-ı intramüsküler midazolam premedikasyonu uygulandı. Operasyon odasında rutin monitörizasyondan sonra, damar yolu açıldı. Serum Malondialdehid (MDA), Total Antioksidan Kapasite (TAK) seviyelerini tespit için kan örneği alındı. Randomize iki gruba ayrılan hastalardan Grup D'ye, indüksiyondan önce 10 dakika (dk) süre boyunca 0.1 µg.kg.dk-1 ve ardından 0.7 µg.kg.saat-1 operasyonun sonlanmasından 10 dk. öncesine kadar deksmedetomidin infüzyonu uygulandı. Kontrol grubuna (Grup K) aynı miktar ve sürelerde salin infüzyonu verildi. Her iki gruba da 5 mg.kg-1 tiyopental, 1µg.kg-1 fentanil, 0.6 mg.kg-1 rokuronyum ile anestezi indüksiyonu gerçekleştirildi. Anestezi idamesi her iki grupta end tidal (ET) sevofluran konsantrasyonu % 1.5 ve ETCO2 35 mmHg olacak şekilde, 4 L dk-1 % 50 O2+ % 50 N2O karışımı ile gerçekleştirildi. Entübasyonu takiben opere edilecek ekstremite eleve edildikten sonra Esmarch bandajı ile sarılarak, 300 mmHg basınçta turnike uygulandı. İntraoperatif arteriyel kan basıncı değerleri bazal değerlerin %25 altına indiğinde hipotansiyon, kalp atım hızı bazal değerlerin %25 altına indiğinde bradikardi olarak kabul edildi. Hipotansiyon gelişmesi durumunda efedrin, bradikardi gelişmesi durumunda atropin uygulanması planlandı. Hastaların demografik ve hemodinamik verileri, operasyon ve turnike süreleri, kullanılan fentanil, rokuronyum, efedrin, atropin miktarları, kanama ve verilen mayi miktarları kaydedildi. Turnike açılmadan 1 dakika önce, turnike açıldıktan 5 ve 20 dakika sonra yeniden MDA ve TAK ölçümleri için kan örnekleri alındı. Her iki grupta da lipid peroksidasyon belirteçlerinden MDA seviyelerinin turnike açıldıktan 5 ve 20 dk sonra bazal değerlere göre azaldığı ve antioksidan durumu belirleyen TAK seviyelerinin bazal değerlere göre turnike açıldıktan sonra 1 ve 5. dakikalarda azaldığı, turnike açıldıktan 20 dk sonra ise TAK seviyelerinin bazal değerlere döndüğü gözlendi. Turnikeye bağlı iskemi-reperfüzyon hasarında lipid peroksidasyonunun önlenmesinde bu iki belirteç dikkate alındığında deksmedetomidinin, rutin genel anestezi uygulamamıza ek katkısı olmadığı kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Efficiency of Dexmedetomidine in Prevention of Tourniquet-Related Ischemia-Reperfusion Injury The aim of this study is to investigate the effect of dexmedetomidine, an ?2-adrenergic receptor agonist, on the tourniquet-related ischemia-reperfusion injury in lower extremity surgery. The study included sixty patients planned for unilateral lower extremity surgery under general anesthesia within 18-65 years old in ASA I-II risk groups. We administered intramuscular 0.07 mg kg-1 midazolam premedication 30 minutes prior to surgery. The patients were monitorized and an intravenous line was opened. Then blood samples were collected for all patients to analyze serum Malondialdehyde (MDA) and Total antioxidant capacity (TAC). In a double blind randomization, the patients were separated into two groups. The patients in Group D received a dexmedetomidine infusion of 0.1 µg.kg.min-1 for 10 min before induction and then dexmedetomidine infusion was continued through out the procedure with a dose of 0.07 µg.kg.min-1 until 10 minutes prior to the end of surgery. The control group (Group K) received only saline infusion in the same manner as Group D. In both groups, anesthesia induction was achieved with 5 mg.kg-1 thiopental, 1 µg.kg-1 fentanyl and 0.6 mg.kg-1 rocuronium. Anesthesia maintenance was achieved with % 1.5 end tidal sevoflurane concentration and ETCO 2 35 mmHg, 4 L min-1 of % 50 O 2 + % 50 N2O combination and rocuronium in both groups. After intubation, the extremity to be operated, was elevated and tourniqueted with Esmarch bandage at 300 mmHg pressure. The decrease in intraoperative arterial blood pressure values below the % 25 of the basal values is accepted as hypotension and when the heart beat speed decrease below the % 25 of basal values, it is accepted as bradycardia. It was planned to inject ephedrine during hypotension and atropine during bradycardia. Demographic and haemodynamic data of the patients, the surgery and tourniquet times, total fentanyl, rocuronium, ephedrine and atropine doses, the amount of hemorrhage and fluid volumes were noted. For reanalysis of MDA and TAC, the blood samples were drawn at different periods including 1 minute prior to releasing of the tourniquet, 5 and 20 minutes after releasing of the tourniquet. The MDA value used as a marker of lipid peroxidation decreased when compared to basal values 5 and 20 minutes after tourniquet release. And the other marker TAC, reflects anti-oxidative situation, first decreased at the 1 and 5 minutes after tourniquet release, but it returned to basal values 20 minutes after tourniquet release. According to the result of both markers in the tourniquet-related ischemia-reperfusion injury, we can conclude that dexmedetomidine does not exhibit any benefit to routine general anesthesia.