Effect of diabetes mellitus on gastric motility: An EGG study
Diabetes Mellitus'un gastrik motilite üzerindeki etkisi: Bir EGG çalişmasi
- Tez No: 248970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATA AKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Gastroenteroloji, Bioengineering, Gastroenterology
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Biyo-Medikal Mühendislik Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Uzun süreli diabetes mellitus gastrointestinal motilite bozukluğu ve gastrointestinal semptomlar ile seyreder. Retinopati, nefropati ve nöropati gibi mikrovaskuler ve makrovasküler komplikasyon hikayesi olan diabetik hastalarda sıklıkla diabetik gastroparezi gözlenir. Diabetik gastropati diyabet hastalarında gastrik kasılma, tonus ve mide kas hücrelerinin elektriksel aktivitesinde meydana gelen bir takım nöromusküler disfonksiyonu içerir. Diabetik gastroparezide gözlenen majör patoloji vagusa ait otonomik nöropati ve interstisyel cajal hücre patolojileridir.Yavaş dalga ve diken dalga potansiyelleri mide elektriksel aktivitesinin çok iyi bilinen unsurlarıdır. Abdominal deri üzerine yerleştirilen elektrodların kullanıldığı bir teknik olan Elektrogastrografi (EGG) mide elektriksel aktivitesini yani distal gastrik kasılmaların yayılımını ve maksimum frekansı kontrol eden gastrik elektriksel yavaş dalgaları kayıt eder. Elektrogastrografi açıklanamayan mide bulantısı, kusma ve diğer dispeptik şikayetleri bulunan hastaları değerlendirmede kullanılan gastrointestinal fonksiyon testlerinden biridir. Diabetik hastalarda gastrik nöromuskuler fonksiyonları anlamak gastrik boşalmayı düzenleyen ilacı seçmede ve kişiye uygun tedaviyi planlamada önemli katkı sağlayabilir. Ancak EGG klinik pratikte diabetik gastropatinin tanısı veya tarama amacıyla yaygın olarak kullanılmamaktadır. Bu yüzden bu çalışmanın ana amacı diyabetik hastalarda ve sağlıklı kişilerde mide elektriksel aktivitesini EGG ile kaydetmek ve diabetin mide elektriksel aktivite üzerine etkisini değerlendirmektir. Bu çalışmanın diğer bir amacı yüzey elektrotları kullanarak gastrik diken dalga potansiyellerini tespit edebilmektir. Bu güne kadar diken dalga potansiyellerinin kutanöz elektrodlar ile kaydedilebildiği köpeklerde gösterilmişken henüz insanlarda bildirilmemiştir. Bu çalışmada konvansiyonel EGG'lerden farklı bir yaklaşımla güç spektrumunda major iki zirve, yavaş dalga (2-15 dalga/dakika) ve diken dalga aktivitesi (50-100 dalga/dakika) analiz edilerek, tespit edilen yüksek freakanslı dalgaların peristaltik kasılmaları yansıtabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
Longstanding diabetes mellitus is associated with gastrointestinal symptoms and disturbances of gastrointestinal motility. Diabetic patients with a history of microvascular and macrovascular complications such as retinopathy, nephropathy, and neuropathy frequently have diabetic gastroparesis.Diabetic gastropathy includes a number of neuromuscular dysfunctions of the stomach, including abnormalities of gastric contractility, tone, and myoelectrical activity in patients with diabetes. The main pathogenetic factors in diabetic gastroparesis are vagal autonomic neuropathy and, interstitial cells of cajal pathology. Slow waves and spike activities are the well-known components of stomach myoelectricity. Electrogastrography, a technique using electrodes positioned on the abdominal skin records gastric myoelectrical activity, or the gastric electrical slow wave, which is responsible for controlling the maximal frequency and the propagation of distal gastric contractions. Electrogastrography is one of the many tests of gastro¬intestinal function which were proposed to evaluate patients with unexplained nausea, vomiting and other dyspeptic symptoms. Understanding of the gastric neuromuscular function in diabetic patients may be an important component to consider in therapy, selecting appropriate drugs to regulate gastric emptying, and designing therapy for individual patients. However EGG has not been used commonly in clinical practice in order to diagnose or screen diabetic gastropathy. Therefore the main objective of this study is to record gastric myoelectrical activity of diabetic patients and healthy person with EGG in order to evaluate the impact of diabetes mellitus on gastric myoelectrical activity. Another objective of this study is to detect gastric spike potentials by using surface electrodes. At present, recording of the spike potentials from human by using surface electrodes are not reported while it was reported that cutaneous recording from dogs was achieved. In this study with a different approach from conventional EGG, the power spectrum was further analyzed for its major two peaks in the slow wave (2-15 cpm) and spike activity (50-100 cpm) ranges in order to show that high frequency waves may reflect peristaltic contractions.