Böbrek transplant alıcılarında ortaya çıkan metabolik sorunlar ve bu sorunların hasta ve greft sağkalımı üzerine etkileri
Metabolic problems occurred after renal transplantation and effects of these problems to patient and graft survival
  1. Tez No: 360399
  2. Yazar: HİMMET BORA USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLTEKİN SÜLEYMANLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Nefroloji, Nephrology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nefroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Uslu B. (2014). Böbrek Transplant Alıcılarında Ortaya Çıkan Metabolik Sorunlar Ve Bu Sorunların Hasta Ve Greft Sağkalımı Üzerine Etkileri. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Nefroloji Bilim Dalı Yan Dal Uzmanlık Tezi. Antalya 2014. Giriş: Bu çalışmada, Ocak 2009Aralık 2012 yılları arasında Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Organ Nakli Merkezi'nde böbrek nakli yapılmış hastalarda nakil sonrası süreçte kilo artışının ve vücut kitle indeksi değişimlerinin değerlendirilmesi ile greft ve hasta sürvisi, doku uyumu, preemtif olması veya önceden diyalize girmesi, kadavra veya canlı donor nakil olması ve hemodiyaliz süresi gibi faktörlerle arasında ilişki olup olmadığının saptanması amaçlanmıştır. Metod: Bu çalışmaya 830 böbrek nakli olmuş hasta alındı. Hastaların 274'ü (%33,0) kadın, 556'sı (%67,0) erkekti. Nakil hastalarının nakil sırasındaki yaşları 14-73 yaşlar arasında olmak üzere yaş ortalaması 37,5 yıl olarak hesaplandı. Donör kaynağına göre incelendiğinde 648 hasta (%78,1) canlı vericili, 182 (%21,9) hastaya ise kadavra kaynaklı böbrek nakil yapıldığı saptandı. Alıcıların diyaliz süresi 1 ile 252 ay arasında değişmekteydi (53,1 ± 50,4 ay). Hastaların 199'una preemtif böbrek nakli yapılmıştı. Hastaların vücut kitle indeksi, eGFR değerleri, kan basıncı değerleri ile greft sürvisine göre sınıflandırıldı. İnflamasyon parametresi olarak C-reaktif protein (CRP) düzeyleri alındı. Bulgular: Diyabet gelişen hastaların vücut kitle indeksi ve kilosu 0, 6, 12 ve 60.
Özet (Çeviri)
Uslu B, (2014). Metabolic problems occurred after renal transplantation and effects of these problems to patient and graft survival. Akdeniz University Faculty of Medicine, Department of Internal Medicine, Nephrology Department. Antalya 2014. Introduction: We aimed at this study to determine weight gain and body mass index changes at renal transplanted patients between January 2009 and December 2012 at Akdeniz University Hospital Organ Transplant Center and to determine also whether a relationship between graft patient survival, HLA matching, preemtive or already on dialysis, deceased donors or living donors and dialysis duration or not. Material - methode: This study enrolled 830 patients who had undergone kidney transplantation. Thirty-three percent of patients (274) were women and sixty seven percent were men (556). Patients were between 14-73 years old at transplantation time and average age was calculated 37,5 years. Living donors were seventy eight point one percent (648 patients) and deceased donors were twenty one point nine percent (182 patients). Duration of dialysis ranged from 1 to 252 months (53,1 ± 50,4 months). 199 patients had preemtive renal transplantation. Patients' body mass index, eGFR values, blood pressure values were classified according to the graft survival. C-reactive protein levels were taken inflammatory parameters. Results: Body mass index and weight were significantly higher at 0, 6, 12 and 60.