Mide kanserli olguların geriye dönük incelenmesi
Retrospective analysis of gastric cancer cases
- Tez No: 248991
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ÇETİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, Onkoloji, General Surgery, Oncology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi AD'da 1995-2009 yılları arasında mide kanseri tanısı ile cerrahi işlem yapılan 204 olgu geriye dönük olarak incelendi. Bu olgulardan 131'ine küratif cerrahi rezeksiyon yapıldığı belirlendi. Olguların %80'i lokal ileri evre olgulardı (evre IIIa, IIIb ve IV). Olguların yaş, cinsiyet, başvuru semptomları, tümör lokalizasyonu, T, N, M, evre, tümör diferansiyasyonu, histolojik tipleri, tümör çapı, vaskuler ve perinöral invazyon varlığı, yapılan cerrahi işlem, rezeksiyon tipi, diseksiyon tipi, diseke edilen toplam lenf nodu sayısı, metastatik lenf nodu varlığı, metastatik lenf nodu sayısı ve toplam lenf nodu sayısına oranı, komplikasyonlar, cerrahi mortalite, adjuvan kemoterapi, adjuvan radyoterapi ve diğer adjuvan tedavileri ve sağkalım süreleri belirlendi. Bu verilerin sağkalım üzerine etkileri lojistik regresyon analizi ile değerlendirildi. Sağkalım açısından 3 ve 5 yıllık sağkalım eğrileri Kaplan-Meier yöntemiyle çıkarıldı.Küratif rezeksiyon ve diseksiyon yapılan olgularda morbidite %15.2, mortalite ise %7.6 idi.
Özet (Çeviri)
Between 1995 and 2009, 204 gastric cancer patients were retrospectively evaluated who was treated surgically in General Surgery clinic of Suleyman Demirel University, Faculty of Medicine. It was observed that tumors of the 131 patients were curatively resected. The great portion (80%) of these patients were in locally advanced stages (stage IIIa, IIIb and IV). Age, gender, symptoms, tumor localisation, T, N, M, stage, tumor differansiation, hysthologic type, occurence of vascular and perineural invasion, surgery type, resection type, dissection type, count of dissected lymph nodes, metastatic lymph nodes, ratio of metastatic lymph nodes, complications, morbidity and mortality, adjuvant chemotherapy schedules, adjuvant radiotherapy and other adjuvant therapies, and surviaval of these patients were analyzed. For detecting the effects of these factors upon survival, logictic regression analysis was performed. Survival times were analyzed with Kaplan-Meier method.It was seen that surgical morbidity was 15.2%, and mortality was 7.6% in curatively resected (131) patients.