Preoperatif basınç ağrı eşiği,stait anxiety ınventory (durumluluk kaygı ölçeği) ve stres hormonu (kortizol'ün) postoperatif analjezi ihtiyacı ile korelasyonu
Correlation of preoperative pain pressure threshold, stait anxiety inventory and stress hormone (cortisol) with postoperative analgesia requirement
  1. Tez No: 248994
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZORAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PAKİZE KIRDEMİR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Klinik tecrübe ile öngörü sağlanabilse de aynı cerrahi işlem uygulanan hastalarda farklı düzeylerde analjezik ihtiyacı olabilir. Bu çalışmayla hastanın preoperatif basınç ağrı eşiği, anksiyete düzeyi ve kortizol düzeyleri ve demografik verileri ile postoperatif ağrı düzeyi ve analjezik ihtiyacı arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık.Etik kurul onayı ve hastaların yazılı izni alındıktan sonra laparoskopik kolesistektomi uygulanacak ASA I-II 40 hasta çalışmaya alındı. Preoperatif durumluluk kaygı ölçeği uygulandı. Basınç ağrı eşiği her iki el 3 ve 4. parmak pulpalarından algometre ile ölçüldü, kortizol düzeyi için kan alındı. Monitörizosyaon sonrası bazal değerler kaydedilip standart anestezi indüksiyonu uygulandı. %50/50 oranında O2/hava karışımı içinde %2 sevofluran inhalasyonu ile idame sağlandı. Postoperatif kortizol düzeyi için kan alındı. Tramadol 50 mg verildikten sonra HKA ağrı pompası 10 mg bolus, 10 dk kilit süresi ayarlanarak takıldı. Hastaların 10.,20.,30. dakikalarda ve 2.,4.,6.,12.,24. saatlerde hemodinamik parametreleri, VAS skorları, bolus doz sayısı, butona basma sayısı ve verilen analjezik miktarları kaydedildi.Hastaların cinsiyet, yaş, BMI, eğitim seviyesi, anestezi deneyimi, durumluluk kaygı puanları, kortizol ve basınç ağrı eşiği düzeyleri ile postoperatif VAS, bolus doz, butona basma sayısı ve verilen analjezik miktarları karşılaştırıldı.Basınç ağrı eşiği kadınlarda erkeklere göre daha düşüktü ( p= 0.015) Eğitim seviyesi arttıkça ağrı eşiği düzeyinde düşme gözlendi (p=0.016). Erken postoperatif dönemde butona basma sayısı endişeli grupta anlamlı olarak yüksekti. Basınç ağrı eşiği yüksek olanlarda endişe düzeyi daha azdı ( p= 0.03).Postoperatif ağrı ve gerekebilecek analjezik miktarı hastaların fiziksel ve psikolojik durumları ile birlikte preoperatif olarak planlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
The amount of analgesia required for pain treatment can be predicted by using clinical experiences although it can vary within every individual patient who goes under surgery. In this study we aimed to evaluate correlations of preoperative pain pressure threshold (PPT), anxiety level, cortisol level and demographic data with postoperative pain and analgesia requirement.After approval of ethic committee and receving written consent of the patients, 40 patients with ASA I-II scheduled for laparoscopic cholecystectomy, were enrolled in this study. Preoperative stait anxiety inventory (STAI) was applied to patients and PPT measured from 3rd and 4th finger pulps in both hands by using algometer. Blood samples were taken for cortisol level determination. Basal vital signs values of monitorized patient was recorded and induction of anesthesia was performed. 2% sevoflurane in 50% mixture of air/ oxygen was delivered. In postoperative period blood sampling was performed for cortisol level. After 50 mg tramadol was given. PCA infusion pump was programmed to deliver 10 mg bolus dose of tramadol with 10 minutes lockout time. Hemodynamic parameters, VAS scores, otal delivered bolus dose and number of pushes demand pushes were recorded at 10th, 20th, 30th minutes and 2nd, 4th, 6th, 12th, 24th hours.Sex, age, BMI, educational levels, former anesthesia experiences, STAI scores, cortisol levels, PPT of the patients and postoperative VAS scores , bolus delivered doses, number of pushes, total amount of analgesia given were evaluated.Pain pressure threshold were lower in women compare to men ( p= 0.015). PPT were lower in patients with higher educational levels (p=0.016). The number of pushes in early postoparative period were significantly higher in anxious patients. Anxiety level were lower in patients with higher PPT.Management of pain and amount of analgesia should be planned according to patient's physical and psychological status in preoperative period.