Akne vulgaris tedavisinde oral azitromisin ile topikal adapalen ve oral doksisiklin ile topikal adapalenin etkinliğinin, güvenirliğinin karşılaştırılması ve bu tedavilerin yaşam kalitesi üzerine etkilerinin ölçülmesi
Comparison of safety and efficacy of oral azithromycin-topical adapalene and oral doxycycline-topical adapalene in the treatment of acne vulgaris and determination the effects of these treatments on quality of life.
  1. Tez No: 267751
  2. Yazar: SERAP KAYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAM SABUNCU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Akne pilosebase ünitenin kronik inflamatuar bir hastalığıdır. Oral antibiyotiklerin ve topikal retinoidlerin akne tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir. Akneli hastalarda tedavi seçiminde ve tedaviye yanıtın değerlendirilmesinde aknenin klinik şiddetinin ölçülmesinin yanı sıra yaşam kalite ölçeklerinin de kullanılması daha uygun olacaktır. Bu çalışma da hastalar yaş, cinsiyet ve akne dereceleri açısından farklılık olmayan 30'ar kişilik 2 gruba ayrıldı. Birinci gruba azitromisin 500 mg haftada 3 gün, 2. gruba doksisiklin 100 mg/gün tedavisi verildi. Sistemik tedaviye ek olarak her iki gruptaki hastaların tedavisine topikal adapalen jel eklendi. Klinik değerlendirme başlangıçta 1, 2 ve 3. ayın sonunda yapıldı. Hastaların yaşam kaliteleri Skindeks-29 ve Akne Yaşam Kalite Ölçeği ile tedavi öncesi ve 3. ayın sonunda değerlendirildi. Her iki grupta da yüzdeki lezyonlarda istatistiksel olarak anlamlı iyileşme elde edildi. Hastaların yaşam kalitesinde her iki grupta da tedavi sonrasında tedavi öncesine göre istatistiksel olarak anlamlı düzelme gözlendi. Her iki tedavi grubu arasında yüzdeki lezyonların iyileşmesinde ve yaşam kalitesinin düzelmesinde istatistiksel olarak anlamlı fark gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
Acne is a chronic inflammatory disease of the pilosebaceous unit. It is well known that oral antibiotics and topical retinoids are effective in the therapy of acne. It will be more appropriate to use quality of life measurement scales as well as clinical severity of acne in evaluating the choice of treatment and the response to therapy in patients with acne. In this study, patients were divided into two groups of 30 patients, the study groups had been matched with respect to age, sex and clinical severity of acne. Azithromycin with a dose of 500 mg three times in a week were given to group 1 and doxycycline with a dose of 100 mg once in a day were given to group 2. Topical adapalane gel was added to systemic treatment in both groups. Clinical evaluation was made at baseline and at the end of 1., 2. and 3.month. Quality of life in patients were measured with Skindex-29 and Acne Quality of Life Scale before treatment and at the end of 3 month. There were a statistically significant improvement in facial lesions in both groups. After treatment, there were statistically significant improvement in quality of life scale scores. No statistically significant difference was observed between two treatment groups in healing of the lesions on face and improvement in quality of life.