Kuru göz tedavisinde topikal siklosporinin etkinliği
The efficacy of topical cyclosporine in dry eye treatment
  1. Tez No: 249010
  2. Yazar: DİLEK ÖZKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BARDAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Biz bu çalışmada, kuru gözlü olgularda topikal siklosporin tedavisinin etkinliğini değerlendirmeyi amaçladık. Schirmer testi 5 mm ve altında olan 34 hastanın retrospektif olarak incelendiği bu çalışmada hastalar 6 ay süreyle topikal siklosporinle birlikte suni gözyaşı damlası kullandı. Hastaların 14'ünde (%42) Romatoid Artrit tanısı mevcuttu. Hastaların tedavi öncesi ve tedavi başlandıktan sonra 1., 3. ve 6. aylardaki oküler yüzey hastalığı indeksi (OSDI) skorları, Schirmer testi ve gözyaşı filmi kırılma zamanı (GKZ) değerleri, Oxford şemasına göre floresein ve lissamin yeşili ile korneal ve konjonktival boyanma dereceleri karşılaştırıldı. Yaş ortalamaları 55.0 ± 12.1 (30-79) yıl olan hastaların 29'u (%85) kadın, 5'i (%15) erkekti. Tedavi öncesiyle karşılaştırıldığında 1., 3.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to evaluate the efficacy of topical cyclosporine treatment in dry eye. Patients with Schirmer test under 5mm were investigated retrospectively and they used topical cyclosporine with artificial tears for 6 months. Fourteen (%42) of the patients had Rheumatoid Arthritis. Ocular surface disease index (OSDI) scores, Schirmer test, tear film break-up time (BUT), fluorescein and lissamine green staining grades of cornea and conjunctiva according to Oxford scheme before treatment were compared with 1, 3 and 6 months after treatment. The mean age of patients was 55.0 ± 12.1 (30-79) years. Twenty-nine (%85) of the patients were female and 5 (%15) of them were male.