Kuru göz tanılı hastalarda topikal siklosporin-a kullanımı sonuçlarının klinik ve konfokal mikroskopik olarak değerlendirilmesi
Clinical and confocal microscopic evaluotion of the results of topical cyclosporin -A usage in DRY eye patients
- Tez No: 466807
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERBİL SEVEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Orta ve ciddi kuru göz sendromu (KGS) tanılı hastalarda topikal siklosporin (tCsA) kullanımının kuru göz semptom ve bulgularının klinik açıdan iyileşmesini ve kornea tabakası üzerine olan etkilerinin in vivo konfokal mikroskopi (IVKM) ile değerlendirilmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamızda Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Tıp Fakültesi Dursun Odabaş Tıp Merkezi Göz Kliniği'nde Ocak-Aralık 2016 tarihleri arasında klinik olarak kuru göz sendromu tanısı almış, ortalama yaşları 43,40 olan 25 hastanın 50 gözü dâhil edilmiştir. Tüm hastalar gözüne tCsA eşit dozda ve aynı şekilde recede edilmiştir. Ayrıca tüm hastalara aynı zamanlarda in vivo konfokal mikroskopi (IVKM) ile korneal epitelyal tabakadaki hücrelerin sayısı, yoğunluğu ve inflamatuvar hücrelerin sayımı yapılmıştır. Tüm IVKM ölçümleri HRT III/RCM konfokal lazer mikroskop® ile yapılmıştır. Tüm hastaların tedavi öncesi ve tedavi sonrası 1. 3. Ve 6. ayda olacak şekilde tam bir oftalmolojık muayenesi OSDI skoru, BUT ve Schirmer testleri ve İVKM ile kornea yapısı incelenmiştir. Bulgular: Klinik olarak orta ve ciddi kuru göz tanısı almış 17 (68%)'si kadın ve 8 (32%)'i erkek olmak üzere 25 hastanın 50 kuru gözü çalışmaya dâhil edilmiştir. tCsA uygulaması öncesinde ortalama OSDI skoru 56,01, schirmer testi 10,5 mm ve BUT skoru ortalaması 5 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Purpose: We aimed to evaluate the clinical improvement of dry eye symptoms and findings and the effects of topical cyclosporine (tCsA) on the corneal layer by in vivo confocal microscopy (IVCM) in patients with moderate to severe dry eye syndrome (DES). Material and Methods: In our study, Van Yüzüncü Yıl University Medical Faculty Dursun Odabaş Medical Center Eye Clinic diagnosed clinically DES between January and December 2016 and 50 eyes of 25 patients with mean age of 43.40 were included. In all patients, tCsA was administered in equal doses and in the same way. In addition, all patients were also examined in detail by in vivo confocal microscopy (IVKM) at the same time to measure the number, density and presence of inflammatory cells in the corneal epithelial layer. OSDI score, BUT and Schirmer tests were performed for all patients before and after treatment with tCsA at 1,3 and 6 months. All IVCM measurements were calculated with a HRT III / RCM confocal laser microscope (Heildelberg Engineeirng, GmbH, Franklin, Germanıa). Results: Fifty dry eyes of 25 patients, 17 (68%) female and 8 (32%) male, who were clinically diagnosed with moderate and severe dry eye, were included in the study. The mean OSDI score was 56.01, the schirmer score was 10.5 mm, and the BUT score average was 5 before tCsA administration. Significant improvement was observed in the OSDI, Schirmer and BUT scores of the patients at 6-month follow-up after tCsA administration. The corneal epithelium evaluated by IVCM showed a significant increase in wing and basal cells after tCsA, but this effect was not shown in active keratocytes. In addition, a statistically significant improvement in corneal Langerhans cell counts was achieved, indicating that corneal nerve fibers and total branching were not adequately improved. Conclusion: TCsA is effective in the treatment of moderate to advanced dry eye patients. After 6 months of treatment, significant improvement in OSDI scores, tear function and CM outcomes. There is a need for a well-designed, placebo-controlled double-blind randomization study to determine which dry eye type tCsA exerts best and the optimal dose and duration of treatment.