Isparta bölgesinde perimenapozal kadınlarda tiroid hacminin belirleyicileri
Predictors of total thyroid volume in perimenopausal women in isparta region
  1. Tez No: 249014
  2. Yazar: BANU KALE KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. NUMAN TAMER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Tiroid bezinin büyümesinin, guatrın oluş mekanizması ile ilgili teoriler vardır. Biz, bu çalışmada sağlıklı, Isparta'da yaşayan perimenapozal kadınlarında total tiroid hacmini etkileyen faktörleri incelemeyi amaçladık.Isparta, Menapoz, Sağlık ve Yaşam Tarzı Projesi kapsamında, ultrasonografik olarak tirodin incelenip TTH hesaplanan 994 adet 44-61 yaş grubu kadın katılımcılar bu çalışmaya dahil edildi. Vücut yüzey alanı (VYA), Beden kitle indeksi (BKİ) hesaplandı. Doğum sayısı, toplam laktasyon süresi, ailede guatr öyküsü (özelikle annede), iyotlu tuz kullanımı, her bir katılımcı için ayrı ayrı kaydedildi. Total tiroid hacmini bağımsız belirleyicileri çok değişkenli analize dâhil edildi. Bir gece açlık sonrası serum tirotropin düzeyleri (TSH) ölçüldü.Katılımcıların, ortalama yaşı 51.05 ± 3.95, ve %44'ü postmenapozaldi. Katılımcıların ortalama BKİ: 30.4 kg/m2, toplam yaşamları boyunca laktasyonda kaldıkları süre 30.1±7.4 ay ve total tiroid hacimleri 16,2±11,1 mL olarak bulundu.Yaş, VYA, annede guatr öyküsü, iyotlu tuz kullanımı, toplam laktasyon süresi ve serum TSH düzeyleri, TTH'nin bağımsız belirleyicileridir. Artmış TTH'nin en önemli belirleyicileri yaş, BKİ, VYA, ailede, özellikle annede guatr öyküsü, doğum sayısı ve laktasyon süresidir. Ve azalmış TTH, iyotlu tuz kullanımı, eğitim düzeyi ve ailenin aylık geliri ile anlamlı olarak ilişkiliydi.Sonuç olarak, bu çalışma literatürdeki, tiroid hacmi ile laktasyon süresinin ilişkisini gösteren ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
There were many theories about the mechanisms of the formation of the goiter, increased thyroid volume. We aimed to investigate the predictors of the total thyroid volume (TTV) in healthy perimenopausel women in Isparta region.Total of n=994, 44?61 year old women participants of Isparta Menopause, Health and Lifestyle Project, ultrasonographic evaluation of thyroid with the measurement of TTV were included in this study. Body surface area (BSA), body mass index (BMI) were calculated. Number of birth, total lactation duration, family history of goiter (especially in mother), usage of iodized salt were noted for all individual participants. Independent predictors of total thyroid volume were assesed in multivariate regression models. Serum thyrotrophin (TSH) levels were measured after a whole night fasting.Mean age of the participants are 51.1 ± 4.0, 44% were postmenopausal. Participants had a mean BMI of 30.4 kg/m2, a mean total lactation duration of 30.1±7.4 months and a mean total thyroid volume of 16,2±11,1 mLAge, BSA, history of goiter in mother, usage of iodized salt, lactation duration and serum TSH levels are independent predictors of TTV. The most significant predictors for a increased TTV are age, BMI, BSA, history of goiter in family especially in mother, number of birth and duration of lactation. And decreased TTV is significantly associated with, usage of iodized salt, degree of education and monthly income of the family.This is the first study in literature that shows the relationship between thyroid volume and duration of lactation.