Çevre maliyetleri ve bir sanayi işletmesinde uygulama
Environmental accounting and application of the industrial companies
  1. Tez No: 249033
  2. Yazar: FÜSUN ÖZAY BALTACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMAN AZİZ ERDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çevre sorunları sanayi devrimi ile birlikte ortaya çıkmıştır. İnsanlar doğada onarılamayacak tahribatlar yapmışlardır. Küreselleşmeyle birlikte dünyanın tek pazar olması, insanların daha fazla ürüne kolayca ulaşmasını sağlamış, tüketim arzularını arttırmıştır. Bu büyük pazar işletmelerin rekabet hırsının artmasına neden olmuştur. Bu nedenle işletmeler maliyeti arttırmamak için neden oldukları çevre kirliliğini göz ardı etmişlerdir.1970'li yıllarda çevrenin kirliliğini engelleme çabaları başlamıştır. 1980'lerde çıkarılan kanunlarla çevre korumaya alınmıştır. Bu kanunlar işletmelere yasal yükümlülükler getirmiştir. İşletmeler zoraki de olsa çevreyi korumak için bazı maliyetlere katlanmak zorunda kalmışlardır. Bu maliyetlere çevre maliyetleri denir. Günümüzde işletmeler katlandıkları bu çevre maliyetlerine ilişkin verileri göstermek için de çevre muhasebesini kullanmaktadırlar.Bu çalışmada sanayi işletmelerinden Pirelli A.Ş.'nin çevre maliyetlerinin birim lastik maliyetleri içindeki payı bulunmaktadır. Bunu yaparken Pirelli A.Ş.'nin çevre maliyetleri tek tek alınıp yıllık toplam çevre maliyeti yıllık üretilen lastik kilogramına bölünerek çevre maliyetlerinin birim lastik maliyeti içindeki payı tespit edilmektedir. Bu çalışmada Pirelli A.Ş.'nin çevre maliyetlerinin boyutu, üretimi ve ne ölçüde etkilediği irdelenmiştir. Sonuçta da yapılan gözlemler çevre maliyetlerinin yüksekliğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Environmental problems have aroused with the industrial revolution. Humans have been devastating the earth in an unrepairable way. As a result of globalization, is only a market on earth, many products became easily reachable and this situation increased the desire of consumption. This big market brings to increase the ambition of competition. Therefore enterprises ignored the pollution of environment in order to decrease cost prices.In 1970?s years have begun the hinder efforts the pollution of environment. In 1980?s have protected environment with subtraction laws. These laws have brought the legal obligation of the enterprises. Therefore enterprises have obligated some costs for protection the environment. This costs names cost environment. Nowadays, companies have used these data with environmental accounting.In this study, it?s calculated in what ratio the environmental costs of Pirelli A.Ş., one of the industrial companies, effects the tyre costs of content ratio per unit. While doing that, Pirelli A.Ş.?s total environmental costs are divided by the annual production of tyre by kilograms and it?s obtained how the ratio of tyre costs effect the environmental costs. In this study, researches are made on how Pirelli A.Ş.?s environmental cost rates make an effect on the production. As a result, the observations made point out that the environmental costs are quite high.