Eleştirel kuramlar açısından siyasal iletişim
Political communication in terms of critical theories
- Tez No: 249039
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMEL KARAGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Demokratik sistemlerde siyasetin ideal işleyişi ortak sorunları hakkında birbirleriyle konuşan ve ortak bir geleceği biçimlendiren yurttaşlarla mümkündür.Demokratik olsun ya da olmasın her rejimde etkili olmak isteyen siyasal güçler tarafından kitle iletişim araçları büyük önem taşımaktadır. İdeal olarak bu araçlardan demokratik düzenin korunması yönünde kamuoyunu bilgilendirme, serbestçe oluşumunu ve yurttaşların siyasete katılmalarını sağlama gibi katkılar beklenmektedir.Günümüzde, kitle iletişim araçları bireylerin bilinçlenmesi yönünde yeterli enformasyonu sağlamamaktadır. Aksine, egemen kesimlerin yararına iletişim çarpıtması oluşturup varolan sistemi yeniden üretmektedirler.Günümüz toplumlarında iletişim süreçleri eleştiriye açılmalı, iletişimin her öğesi demokratik özgürleşimci yabancılaşmayı sona erdirici bir temel üzerine kurulmalıdır. Demokratik sistem içinde yurttaşlar arasında kurulacak iletişim egemenlik ilişkilerinin ortadan kalkmasına yönelik kamusal alanı oluşturmalıdır.Buna bağlı olarak kitle iletişim araçlarından beklenen bu alanı ortak paydalar altında toplayacak olan ve kamunun ortak konusu olan sorunları ele almasıdır.
Özet (Çeviri)
The ideal processing of politics in democratic systems is possible to have citizens who communicate each other on the common problems and form a common future.Mass media is of capital importance for the political forces who want to be effective in political field whether they are democratic or not. Normally, it is expected from media to inform public in order to protect democratic order as well as to form it freely and make people participated in politics.In recent times,mass media is not able to secure enough information in order to make people concious. On contrary, making contortions in communication in behalf of imposing forces they reproduce the existing order.In modern societies communication processes should be opened to critism and every element of communication should be formed on a ground that ending freeing alienation. Communication that is structured among the citizens in a democratic society should form public sphere in direction of eliminating domination processes. Accordingly, expectation from mass media is to take problems that gather the sphere under common denominator placed in the common subject of public.