Bir işletmede yeniden yapılanmanın çalışanların üst yönetime duydukları güven düzeyine etkisini saptamaya yönelik bir araştırma
A survey on determining effect of restructuring on the level of trust between employees and top management in a business
  1. Tez No: 249040
  2. Yazar: NİLAY KALELİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH GENÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Organizasyonel değişim olarak tanımlanan yeniden yapılanma, eski usulleri, teknikleri hatta düşünce tarzını bir yana bırakarak, baştan aşağı bir değişim sürecidir. Burada işin en önemli kısmı, müşteri memnuniyetidir. İşletmede tüm faaliyetler bu nokta üzerinde odaklanmaktadır. Müşteriye, işe ve çevremize bakış açısı, iş yapma şekilleri, çalışan personele yani iç müşteriye yaklaşım, yönetim usulleri ve yönetim felsefesi, çalışan personelin işe bakış açıları, iş tutumları ve davranışları, gerekli görülen hallerde organizasyonel yapının değiştirilmesi, zorunluluk listesinin başta gelen unsurlarıdır. Bütün bunların oluşması ve sürekliliği için sürekli güven politikasının ortaya çıkarılması ve sürdürülmesi şarttır. Karşılıklı güven sürecinin oluşması için, güven ön koşuldur. Güvenin sağlanması bu değişim sürecinin bireye ve işletmeye getireceği maliyetleri düşürecek ve sürecin etkin bir biçimde tamamlanmasında önemli rol oynayacaktır.Örgütsel ortamda güvenin oluşması için, belirli aşamalardan geçerek sürekli hale gelmesi gerekir. Güven gelişimi için; karşılıklı yönelim ve etkileşim, keşfetme ve öğrenme, test etme ve tanımlama ve süreklilik olmalıdır. Örgüt ortamında güvenin oluşturulması, açık ve dürüst iletişimi, kişisel farklılıkları kabullenmeyi, ortak bir amacın paylaşımını ve amaca ulaşma konusunda diğerlerinin görüşlerine saygı duymayı gerektirir. Korku ve güvensizlikten dolayı bilgi akışının yavaş ya da hiç olmaması, yeniden yapılanmaya hedeflenen bir organizasyon içerisinde değişim hedefinin paylaşılamaması sonucunu doğuracaktır. Sonuç olarak, işletme yönetiminin yeniden yapılanma sürecini harekete geçirebilmesinde en önemli etken insan kaynağının kendisine olan güvenini arttırmaktır. Bunun yolu da, ast üst arası iletişimi en üst noktaya çıkaracak, paylaşımı arttıracak açık ve tutarlı bir iletişim sürecini oluşturmak, adil, kararlı ve yeniliğe açık bir tutum sergilemek, liderlik yapabilme özelliklerine sahip olmak ve çalışanını iç müşteri olarak görerek, yönetime katma noktasında politikalar sergilemek ile gerçekleşebilecektir.Sonuç olarak, bu çalışma ile yeniden yapılanan işletmelerde, yapılanma çalışmalarının o işletmede ki çalışanların yönetime olan güven düzeylerini etkileyip etkilemediği ortaya konmaya çalışılmış ve güvenin düzeyinin değişmediği görülmüştür. Aslında çok düşük oranlarda bir artış gözlenmiştir ancak istatistiksel açıdan anlamlı bulunmamıştır. Bu sonuç, yapılanma çalışmalarının zamanla sonuç vereceğini ancak yönetimin bu süreç boyunca tutarlı ve istikrarlı davranması gerektiğinin de bir göstergesi olmuştur. Yönetimin tutumu, organizasyonel değişim süresince ne kadar tutarlı olursa, güven düzeyide azalma yönünde o derece riske atılmamış olacaktır.
Özet (Çeviri)
Restructuring, which is defined as an organizational change, is a complete process of change leaving aside the old procedures, techniques, and even the way of thinking. Here the most important part is customer satisfaction. All activities in a business focus on this point. Perspective to customers, business and our environment, way of doing business, approach to working staff or internal customers, management procedures and management philosophy, working staff? perspective to work, work attitudes and behaviors, the organizational structure modification when necessary are the foremost elements in the necessity list. For the formation and continuity of all these constant confidence policies must be developed and maintained. To create a process of mutual confidence, trust is a prerequisite. Ensuring trust will reduce costs that are associated with effects of the process of change on individuals and businesses and will play an important role in the completion of the process effectively.To create trust in the organizational environment, certain steps must be passed so that trust becomes constant. For the development of trust, mutual orientation and interaction, exploring and learning, testing and identification and continuity should exist. Creation of trust in organizational environment requires open and honest communication, accepting individual differences, sharing a common goal and respecting others? opinions. Slow or nonexistent flow of information due to fear and insecurity will lead to such a result that target of change will not be shared in an organization with a target of restructuring. As a result, increasing self-confidence in human resources is the most important factor for business management to mobilize restructuring process. To achieve this objective we need to establish an open and consistent communication process that will increase communication between the top and junior employees to the highest level; to display a fair, stable and innovative behavior; to have necessary characteristics for becoming a leader; and to develop policies for accepting the employee as an internal client and providing his or her participation in the management.As a result, this work has investigated whether restructuring process influences confidence of employees to administration in restructured businesses and it has been found that the level of trust of employees does not change. In fact, a very small increase was observed but this has not been found to be statistically significant. This result puts forward the fact that restructuring processes yield results but these results have also been an indication that the administration needs to act consistently and be stable throughout this process. If the attitude of administration becomes more confident in this period, it will not venture in the direction of taking the risk of reduction of confidence.