Mitoloji ve sinema: Türk sinemasında oyuncu rol maskeleri
Mythology and cinema: Turk cinema masks the role actors
- Tez No: 249050
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ARSLANTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sinema Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 337
Özet
Sinema, Arkaik toplumlarda masal ve anlatıları topluma ulaştıran masal anlatıcıların görevini üstlenmiştir. Masal anlatıcılar anlatılarını belli bir grup ya da topluma anlatmaktaydı. Ancak sinema anlatımını çok daha büyük kitlelere yapmaktadır. Bu nedenle mitolojiden günümüze taşınan herkesin rahatlıkla anlayabileceği evrensel kalıpları kullanmaktadır. Mitosların yapısal ve psikolojik işleyişini kullanan sinema ?Modern Anlatıcı? görevi yapmaktadır.Mitoslar daha çok doğaüstü olay ve inançları içermektedir. Bu doğaüstü olaylar ve inançlar zaman içinde her anlatıldığı toplumdan ve anlatıcılardan yeni eklemeler alarak ilerlemiştir. Bu ilerleme içinde insanlarda var olan arketiplerle birlikte mitolojik kavramlarda genlerle nesilden nesile aktarılarak devam etmiştir. İnançlar ve alışkanlıklar da halkın içinde gelenekler şeklinde varlığını sürdürmektedir. Sinemada olay örgülerini kurarken bu arketipler ve inançları evrensel kalıplar içinde öykülerinde kullanmaktadır. Sinema sanatın birçok aşamasından geçip gelirken sadece modern mitoloji anlatıcısı olmakla kalmayıp, sanatının kökeni de mitolojiye uzanmaktadır.Eski ozan ve anlatıcıların görevini üstlenen sinema yönetmenleri sadece mitolojik arketipleri ve mitolojik anlatı yöntemlerini kullanmakla kalmayıp, karakterlerini oluştururken de mitolojik kahraman arketiplerine başvurmaktadır. Evrensel olarak bilinen, tanınan bu ulaşılmaz kahramanların yaşadığı maceralar ve geçirmiş oldukları aşamalarla özdeşleşmiş olan izleyicide onlarla birlikte heyecanlı yolculuklara çıkmaktadır. Arkaik toplumlarda anlatıcılarla ulaşılan bu büyülü dünyaya günümüz insanı da modern masal anlatıcı olan sinema ile ulaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Cinema assumes the duty of the fable tellers who told narratives and fables to the people in the ancient societies. Fable tellers used to tell their narratives to a specific group or a specific society. Cinema, however, represents the narrative to a much bigger crowd of people. That?s why it uses the universal patterns, which has been passed on today from the mythology and which can easily be understood by everyone. Using the structural and psychological function of the myths, Cinema works as a ?Modern Narrator?.Myths mostly cover the supernatural phenomena and beliefs. These supernatural phenomena and beliefs have developed with new additions by the every society and narrator telling them in a course of time. With this development, both the archetypes existing in people and the mythological concepts have continued with genes from generation to generation. Moreover, beliefs and habits exist as traditions in the society. Cinema uses these archetypes and beliefs in its narration while setting the events. While using every aspects of the art, cinema does not only function as a myth teller but it also takes its roots from the mythology.Cinema directors, who assume the duty of the ancient poets and the fable tellers, do not only use the archetypes and the techniques of the mythological narratives, they can also take their characters from the archetypes of the mythology. The spectators also go on exciting trips with these characters because they are very familiar with the adventures of these unapproachable characters, known universally. Modern people attain this mysterious world, which ancient societies took from the tellers, with cinema, the modern fable teller.