Ev eksenli çalışan kadınların ilişki ağları ve bu ilişki ağları ile ilgili bir alan araştırması
Communication networks of home-based working women and an area research about these communication networks
  1. Tez No: 249049
  2. Yazar: SİDAR ÇINAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL URHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu tezin konusu ev eksenli çalışma ve ev eksenli çalışan kadınların bu çalışma şekline dayalı olarak oluşturdukları ilişki ağlarıdır. Çalışmada ev eksenli çalışma türlerinden, aracıya bağımlı çalışma, yani aracıdan, taşerondan, işverenden iş alma yoluyla yapılan ev eksenli çalışma şekli ve buna bağlı olarak geliştirilen ilişkiler üzerinde durulmuştur.Çalışmanın birinci bölümünde ev eksenli çalışmanın özellikle kadınlar tarafından yürütülen bir çalışma şekli olduğu için, kadınların üretim faaliyetlerini ve ilişki ağlarını etkileyen ekonomik ve toplumsal etkenler üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde öncelikle kadınların üretim ve yeniden üretim faaliyetleri üzerinde durulmuştur. İkinci bölümün ikinci kısmında ise mekanları, kişileri, konuları temel alınarak ilişki ağları incelenmiştir.Tezin amacı genel olarak kadınları eve hapseden ve ataerkil sınırlandırmaları güçlendiren bir çalışma biçimi olarak görülen ev eksenli çalışmanın ataerkil pazarlığa ve kadınların ilişkilerine yansımalarını anlamaya çalışmaktır. Bu amaçla yapılan alan araştırmasının bulguları üçüncü bölümde açıklanmıştır. Alan araştırmasında gerekli veriler etnografik yöntemle elde edilmiştir. Araştırmada bir yandan belirli bir mahallede oluşmuş ev eksenli çalışan kadın gruplarının hem grup içi hem de gruplar arası ilişkileri gözlenirken, diğer yandan da ev eksenli çalışmanın ataerkil pazarlığa yansımaları anlaşılmaya çalışılmıştır.Ev eksenli çalışma, ücretlerinin düşük olmasının yanında evde yapılan bir üretim faaliyeti olmasına rağmen bazı durumlarda ataerkil pazarlığın yeniden müzakeresinde kadınlara güçlenme sağlamaktadır. Bunun yanında ev eksenli çalışma belirli ilişkiler ağı içinde olmayı gerektirdiği gibi, çalışma sürecinde de kadınların ilişkilerini çeşitlendirerek ev eksenli çalışan kadınların ilişkilerinin farklılaşmasında ve çevrelerinin genişlemesinde önemli bir etken olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is home-based working and communication networks of women who are working in a home-based manner. Dependent working ?one of the types of home-based working in which employment is through an agent, subcontractor or employer- and relations developed due to dependent working have been emphasized in this study.In the first part of the study, due to the fact that home-based working is a type of work which is mostly carried out by women, economical and social factors having influence on women?s production activites and communication networks have been pointed out. In the second part of the study, at first production and reproduction activities of women and then communication networks have been evaluated via places, individuals and topics.The aim of this study is to try to understand the reflections of home-based working ?which is seen to confine women to ``home?? and to strengthen paternalistic restrictions- on ``patriarchal bargain?? and communication of women. Findings of the area search made for this purpose have been explained in the third part. Required data of area search has been obtained with ethnographic method. In the study, on one hand both in-group and inter-group relations of home-based working women groups formed in a settlement have been observed; on the other hand reflections of home-based working on ` patriarchal bargain? have been tried to be understood.Although home-based working has low earnings, and besides it is a production activity performed at home, in some circumstances it provides women a chance of getting stronger in anew deliberation of ``patriarchal bargain??. Apart from this fact, home-based working is seen as an important factor diversifiying and developing women?s social relations since it demands being in a communication network and causes diversity of relations in working process