İlköğretim okullarında beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki sorunları
Ilköğretim okullarinda beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki sorunlari
- Tez No: 249052
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu araştırmada ilköğretim okullarında beden eğitimi öğretmenlerinin mesleki sorunları tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma; Giriş, İlgili Literatür, Yöntem, Bulgular ve Yorum ile Sonuç, Tartışma ve Öneriler olmak üzere beş ana bölümden oluşmaktadır.Araştırmanın evrenini İstanbul ili Pendik ve Maltepe ilçesi ilköğretim okullarında görev yapan beden eğitimi öğretmenleri oluşturmaktadır. Örneklemi ise Pendik ve Maltepe ve ilçelerinden random yöntemi ile seçilen 63 okuldan 152 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada, Kişisel Bilgi Formu ve araştırmacı tarafından geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Elde edilen verilerin değerlendirilmesinde Independent Samples Test, Non-Paremetrik MannWhitney-U Testi, Non-Paremetrik Kruskal Wallis-H Testi tekniği kullanılmış ve değişkenler arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırma ile beden eğitimi öğretmenin cinsiyetine göre, yaşına göre, medeni durumuna göre, gelir durumuna göre, görev yapılan okulun türüne göre, okulun sosyo ekonomik düzeyine göre ve okuldaki öğrenci sayısına göre farklılık var mı? Ayrıca beden eğitimi dersine karşı idarenin, velinin, öğrencilerin beden eğitimi dersine bakışını öğretmenin gözüyle sorun olarak algılanıp algılanmadığı karşılaştırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research; the professional problems of physical education teachers in primary school were tried determine.Research design, introduction, literature, methods, findings and interpretations with result, discussion and recommendations are made up of five main chapters.This resarch contains physical education teachers who work in primary school in Pendik and Maltepe.152 teachers, out of 220, from 63 schools were randomly sected from Pendik and Maltepe districts.Obtained data were evaluated with with independent sample test, non-paremetrik mann whitney-U test, non-paremetrik kruskal wallis-H test techniques studied to dermine.What are the differencess among training teachers in terms of their ages, gender, marital status incomc, socio-economical level and the population of the school according to the research? Does the parents? administration?s and students?