Ortaöğretim kurumlarında sunulan rehberlik hizmetlerinin öğrenci kazanımlarının amacına ulaşma düzeyi
Ortaöğretim kurumlarinda sunulan rehberlik hizmetlerinin öğrenci kazanimlarinin amacina ulaşma düzeyi
  1. Tez No: 249053
  2. Yazar: ADEM HIDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu araştırmada orta öğretimde öğrencilere sunulan Rehberlik programının kazanımlarının amacına ulaşmasında biyografik özelliklerin etkisi araştırılmıştır.Araştırma; Giriş, İlgili Literatür, Yöntem, Bulgular ve Yorum ile Sonuç, Tartışma ve Öneriler olmak üzere beş ana bölümden oluşmaktadır.Araştırmanın evreni İstanbul ili Pendik İlçesinde bulunan orta öğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerden oluşmaktadır.Örneklem random yöntemi ile seçilen Düz lise, Meslek lisesi ve Anadolu lisesi olmak üzere üç lise türünde 2'şer okulda öğrenim gören toplam 371 öğrenciden oluşmaktadır.Araştırmada, Kişisel Bilgi Formu ve araştırmacı tarafından geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Elde edilen veriler Independent Samples Test, Non-Paremetrik Mann Whitney-U Testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve Non-Paremetrik Kruskal Wallis-H Testi tekniği kullanılarak değişkenler arasındaki ilişki tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırmada sonuç olarak cinsiyet değişkenine göre; eğitsel başarı yeterlilik alanında, sınıf seviyeleri değişkenine göre; aile ve toplum, güvenli ve sağlıklı hayat, kendini kabul, kişiler arası ilişkiler, eğitsel ve mesleki gelişim, okul ve çevreye uyum yeterlilik alanlarında, okul türü değişkenine göre; aile ve toplum, güvenli ve sağlıklı hayat, eğitsel ve mesleki gelişim yeterlilik alanlarında, annenin sağ yada ölü değişkenine göre; kişiler arası ilişkiler yeterlilik alanında, anne babanın beraber olup olmaması değişkenine göre; aile ve toplum, eğitsel başarı, güven ve sağlıklı hayat yeterlilik alanlarında, ailedeki birey sayısı değişkenine göre; eğitsel başarı yeterlilik alanında, annenin eğitim durumuna göre; eğitsel ve mesleki gelişim yeterlilik alanında, babanın eğitim durumu değişkenine göre; eğitsel ve mesleki gelişim yeterlilik alanında, dershane yada etüt merkezine gitme değişkenine göre; güvenli ve sağlıklı hayat, kendini kabul, eğitsel ve mesleki gelişim, okul ve çevreye uyum yeterlilik alanlarında anlamlı farklılıklar bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this research the effects of biographic features in terms of reaching its targets of the benefits of Guidance Programme that is presented to the students in the secondary education have been searched.This research is composed of five main parts which are introduction, Related Literature, Method, Findings, Comment and Result, Debate and Recommendations. The extent of the research is applied to the students attended in secondary school in Pendik in İstanbul.Totaly 371 students chosen by random from state High Schools, Vocational Schools and Anatolian High Schools participated in the researchIn this research, Personal Information Form and the scale improved by the researcher has been used. By using the datum gained and Independent Samples Test, Non-Parametric Mann Whitney-U Test, Variant Analysis with one direction (ANOVA) and Non-Parametric Kraskal Wallis?H Test, the relation between variables have been tried to ascertained.In the research, as a result, significant differences have been found according to sex variable in the field of educational succes sufficiency; according to class-level variable family and community, safe and healthy life, self-acceptance, communication among individuals, educatıonal and conventional development; according to school type variable in the fields of sufficiency in harmony with school and environment family and community, safe and healthy life, in the fields of educational and conventional development sufficiency, according to the variable of mother?s being death or alive, in the field of communication among individuals sufficiency, according to the variable of mother?s and father?s being together ın the fields of family and community, educational success, safe and healthy life, according to the variable of the number of family members, in the field of educational success sufficiency, according to the education level of mother, in the field of educational and conventional development, according to the variable of the education level of father in the field of education and conventional development, sufficiency according to variable of attending to a course and study center in the fields of safe and healthy life, self-acceptance, educational and conventional development harmony with school and environment sufficiency