Bilgisayar destekli fizik öğretiminin öğrenci başarısına ve öğrencilerin tutumlarına etkisi
The effect of the computer aided physics education students' success and attitudes
  1. Tez No: 249059
  2. Yazar: OKAN ERGÖRÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL EKŞİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı; öğrencilerin başarılarını ve Fizik dersine ilişkin tutumlarını artırmada bilgisayar destekli öğretim ile geleneksel öğretim yöntemini karşılaştırmaktır.Bu çalışma 2008?2009 eğitim öğretim yılının kış döneminde yapılmıştır. Çalışmaya katılan öğrenci sayısı 62'dir. Bu çalışmanın örneklemini İstanbul ili Sarıyer ilçesindeki Sarıyer Kız Teknik ve Meslek Lisesi dokuzuncu sınıf öğrencileri oluşturmuştur.Çalışmanın örneklemi deney grubu ve kontrol grubu olmak üzere rastgele iki gruba ayrılmıştır. Kontrol grubuna geleneksel anlatım yöntemiyle, deneysel gruba ise Crocodile Physics 6.05 programı ile hazırlanan bilgisayar destekli öğretim yöntemiyle ders anlatılmıştır.Çalışmada ön test-son test kontrol grubu araştırma deseni kullanılmıştır. Öğrencilere, fizik başarı seviyelerini belirleyen fizik başarı testi ve fizik dersine karşı tutumlarını ölçen fiziğe karşı tutum ölçeği kullanılmıştır.Uygulamadan sonra, ?Kuvvet ve Hareket? konusundaki bilgisayar destekli öğretim ve geleneksel yöntemle öğretimin, öğrenci başarısına ve Fizik dersine karşı tutumlarına etkisini görmek için fizik başarı testi ve Fizik dersine karşı tutum ölçeği son test olarak uygulanmıştır.Bu çalışmanın hipotezlerini test etmek için istatistik biliminden yararlanılmıştır. İki grup arasında fizik tutumları ve ön bilgilerinin arasında anlamlı farkların olmadığı görülmüştür.Analiz sonuçlarından bilgisayar destekli öğretim yöntemiyle eğitim gören öğrencilerin ve geleneksel anlatım yöntemiyle eğitim gören öğrencilerin çalışmanın başlangıcında Fizik başarılarında anlamlı bir fark olmamasına karşın çalışmanın sonucunda aralarında anlamlı fark oluştuğu ve bilgisayar destekli öğretim yöntemiyle eğitim gören öğrencilerin başarılarının önemli bir oranda arttığı görülmüştür.Yine analiz sonuçlarından çalışma sonrasında bilgisayar destekli öğretim yöntemiyle eğitim gören öğrencilerin Fizik dersine ilişkin tutumları ile geleneksel anlatım yöntemiyle eğitim gören öğrencilerin Fizik dersine ilişkin tutumları arasında anlamlı bir oluşmasa da Fizik dersine ilişkin tutumlarını önemli bir oranda arttırdığı görülmüştür. Sonuçlar, bilgisayar ortamında işlenen konuların öğrencilerin başarılarında geleneksel anlatım yöntemiyle birlikte etkili olduğunu göstermiştir. Bütün bu bulgulardan bilgisayar destekli öğretimin sınıf ortamlarında kullanılarak verimli sonuçlar alınabileceği ve öğrencilerin derslere olan tutumlarını olumlu yönde değiştirebileceği sonuçlarına varılabilir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to compare computer-aided education with conventional regular instruction education in increasing the students? success and attitude towards Science Course. The study has been done in 2008-2009 Autumn Term. The sample of the study is constituted to 62 of I. grade students Sarıyer Girl Technical ve Vocational High School, İstanbul, Sarıyer. The sample of the study is randomly divided into two groups as experimental and control group. The conventional regular instructed education is used in control group but computer-aided education is used in experimental group. The pre-test and post-test control group research design is used in the study. The Physics Test which determines their backgrounds about Physics and the scale which determines their attitudes towards Physics are applied on students. After application, the Physics Test is applied as a post-test to see and to compare the effects of the education with conventional regular instructed education about the Force and Motion on students? success. And also, the scale determines students? attitudes towards Physics is applied as a post-test to see the effects of the computer-aided education and conventional regular instructed education on students? attitudes towards Physiscs. The statistic science is used to test the hypothesises of the study. And, it has been seen that both groups have no meaningful differences about attitudes towards Physics. In addition, although at the beginning of the study there are no meaningful differences between the students who have computer-aided education and those who have conventional regular instructed education, a meaningful difference occured among the groups at the end of the study.