Kâhta şehir coğrafyası
Kâhta city geography
- Tez No: 249077
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TÜLAY ÖCAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
- Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Güneydoğu Anadolu bölgesinin Orta Fırat bölümünde yer alan Kâhta, Toros sıra dağlarının eteklerinde geniş bir ova üzerine kurulmuştur. Kâhta, doğuda Gerger, güney ve güneydoğuda Şanlıurfa ili, güneybatıda Samsat ilçesi, batıda Adıyaman, kuzeyde Sincik ilçesi ve Malatya ili ile çevrilidir. Günümüzde Kâhta'nın doğu ve güneydoğu kesimindeki sınırını Atatürk Baraj Gölü meydana getirmektedir. Kâhta'nın yerleşim yeri ova üzerindedir. Şehrin kuzey bölgesi dağlık olup, bu bölgede köyler tarım arazisi dışına, yamaçlara kurulmuştur. Güney bölümündeki köyler ise ova içerisindedir. Cumhuriyetin ilk yıllarında eski Kâhta'nın 26 km güneyindeki şimdiki yerine taşınmış ve 1954 yılında il olan Adıyaman'ın 8 ilçesinden biri olmuştur. Kâhta'nın nüfusu, 60689'i merkezde, 56.088'i köylerde olmak üzere toplam 114994 'dür. Kâhta, doğal bitki örtüsü step görünümündedir. Engebeli bir arazi yapısına sahip olup, dağlık kesimde fazla sık olmayan meşe ağaçları, akarsu boylarında ise, söğüt ve kavak ağaçları mevcuttur. Şehir sınırları içerisinde bulunan Atatürk Baraj Gölü nedeniyle, iklim yapısı önemli ölçüde değişikliğe uğrayarak, karasal olan iklim, Akdeniz İklimi ile benzerlik göstermeye başlamıştır. Yerleşme tarihi Kommagene Krallığı döneminden başlayıp, Selçuklular, Danişmendler, Osmanlı devleti ve Cumhuriyete kadar olan süreyi kapsamaktadır. Ekonomisi tarıma dayalı olan şehirde, çeşitli tarım ürünleri yetiştirilmektedir. Şehirde tarım alanlarının yanı sıra küçük ticari kuruluşlarının da önemi büyüktür. Nemrut Dağı, Kâhta'nın en önemli turizm ve ekonomik değerleri arasında yer almaktadır.ANAHTAR KELİMELER: Yerleşme, Kâhta Şehri, Fonksiyon Özellikleri, Nüfusu, Ekonomisi, Atatürk Barajı, Nemrut Dağı,
Özet (Çeviri)
Kâhta, Located on the Southeastern Anatolia region MiddleEuphrates, in the foothills of the Taurus mountain range is based on abroad plain. Kâhta, Gerger in the east, south and southeast ofSanliurfa province, in the southwest Samsat district in the west,Adıyaman, Malatya Province in the north Sincik and is surrounded bycounty. Currently the town's eastern and southeastern parts of theAtatürk Dam Lake constituted boundaries. Kâhta's place above theplains. The city's northern region is mountainous, and agricultural landoutside the villages in this region, the slope is established. Thevillages in the plains in the southern part. In the early years of theRepublic, 26 km south of the old Kâhta's current instead of moved, in1954 the province of Adiyaman became one of the 8 districts.Kâhta'nın population, 60689'i town center, 56,088 'i have a total of114,994 in villages' roll. Kâhta, has the appearance of natural steppevegetation. Having a rough terrain and mountainous terrain in themore common non-oak trees, the willow and poplar trees in the riversis available. Within the borders of our town because of the AtaturkDam Lake, climate structure substantially unchanged, the terrestrialclimate, with Mediterranean climate has begun to show similarities.Settlement date, starting from the Seljuk period KommageneKingdom, Danishmend, the Ottoman state and the Republic up toinclude the amount of time.The city's economy based on agricultureand various agricultural products are grown. Agricultural areas in thecity, as well as small business organizations are also important.Nemrut Mountain is among the most important tourism and economicvalue of Kâhta.KEYWORDS: Kâhta, city, settlement, Economy, Population,Ataturk Dam, Mount Nemrut, Neighborhood, Agriculture