İlköğretim Türkçe 8. sınıf ders kitabı'ndaki metinler üzerinde cümle çeşitlerinin incelenmesi ve cümle çeşitlerinin Türkçe öğretimi açısından değerlendirilmesi
The examination of sentence types in the reading passages in Turkish book for 8th grades and the evaluation of sentence types in terms of teaching Turkish language
- Tez No: 249076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEVLÜT GÜLTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 627
Özet
Bu tezde üzerinde çalıştığımız eser, Milli Eğitim Bakanlığı, Talim ve Terbiye Kurulunun 12.03.2008 tarih ve 002245 sayılı kararı ile 2008-2009 öğretim yılından itibaren 5 (beş) yıl süre ile ders kitabı olarak kabul edilen, Batu Kırtasiye Kağıt Ürünleri Reklam Yayıncılık Sanayi ve Ticaret Şti. tarafından yayınlanan ve baskısını Bediralp Matbaacılık San. Ve Tic. A.ş.'nin yaptığı ilköğretim 8. Sınıf Türkçe Ders Kitabıdır.Çalışmamıza çeşitli araştırmacıların cümle hakkında yaptığı tanımları ve cümlenin özelliklerini vererek başladık. ?Cümle Çeşitleri? ana başlığı altında yapılarına göre cümleleri, basit cümle, birleşik cümle, sıralı cümle alt başlıklarına; kuruluşlarına (ögelerinin sıralanışına, yüklemin yerine, sözdizimine) göre cümleleri, kurallı cümle, devrik cümle, eksiltili (kesik) cümle alt başlıklarına; yüklemin türüne göre cümle çeşitlerini; fiil ve isim cümlesi alt başlıklarına; anlamlarına göre cümle çeşitlerini, bildirme cümleleri, soru cümlesi, ünlem cümlesi, emir cümlesi, dilek/şart cümlesi alt başlıklarına ayırarak inceledik. Ara cümleli ya da ara sözlü cümleler, cümlede öge açıklayıcıları ve cümle dışı unsura değindikten sonra cümle çeşitlerinin Türkçe öğretimi açısından değerlendirilmesi konusuna yer verdik. Çalışmamızın ilgili bölümlerinde konunun daha iyi anlaşılabilmesi için örneklemelere fazlaca yer verilmiştir.Çalışmamızın son bölümünde ise ?İlköğretim Türkçe 8. Sınıf Ders Kitabında? yer alan metinlerdeki cümlelerin tahlilleri bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this thesis we worked on a text book adopted from 2008-2009 academic year on wards for a period of 5 years with the decision of National Education Mınıstry, Training and Training Board at the date of 12. 03. 2008 and with the decision no. 002245. It is published by Batu Stationary paper Products Advertising Publishing Industry and Trade Company and pressed by Bediralp Printing Industry and Trade Join Stock Company as a Turkish Primary School 8th grade text book.We started our work by giving the properties of the sentences and various definitions about the sentences.We have seperated and reviewed the sentences under the main title of ?The Sentence Types? as simple sentences, complex sentences, coordinating sentences; according to theirs organization, we seperated the sentences as (according to the word order, the place of the verb and the syntax) canonical sentences, anacoluthan sentences, elliptical sentences, according to the type of verb we seperated as verbal sentences and nominal sentences ; according to their meanings we seperated as statements sentences, question sentences, exclamation sentences, imperative sentences, conditional sentences.After investigation the paranthetical sentence or paranthetical words, appositive elements of sentence and words or phrases which haven?t constituantical worth in sentences, we assessed the value of the text book we investigated for the Turkish educational system. In some sections of our work too much examples have been given in order of the better understanding of our investigation.At the end of our work there are the analyses of all the sentences in the texts that are in ?Primary School Turkish 8th grade text book? we worked on.