Niğde ilinde görev yapmakta olan müzik öğretmenleri ile Niğde Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim görmekte olan üniversite öğrencilerinin çeşitli değişkenler açısından müziksel beğenilerinin incelenmesi
An analysis of the dynamics of musical taste among the current students of Nigde University Faculty of Education Department of Music teacher education and music teachers working in the city of Nigde
- Tez No: 249101
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEYZAN GÖHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Müzik insana, kendini tanıma, kendini gerçekleştirme, kendini anlatma, kendini aşma olanağı verirken, insanların sevinç, hüzün, mutluluk, vb. duygularını ifade etmesinde de önemli bir araç olmuştur. İnsanların yaşama biçimleri, duygu dünyaları, buna bağlı olarak ise müzik beğenileri de değişmektedir. Bu değişme olumlu yönde olabileceği gibi olumsuz yönde de olabilirken, her insan kendine özgü bir müziksel beğeni oluşturmaktadır. Bu çalışmada Niğde ilinde görev yapmakta olan müzik öğretmenleri ile Niğde Üniversitesi Müzik Eğitimi Anabilim Dalı'nda öğrenim görmekte olan üniversite öğrencilerinin çeşitli değişkenler açısından müziksel beğenilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda durum saptamaya yönelik olarak araştırmalar yapılmış, sonuçlar ve çözüm önerileri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Music has become a significant instrument for people to express their emotions of happiness, sadness, joy, etc.. and supply a possibility to gain a self-awareness, a self-realization, a self-expression and a self-improvement. The lifestyles, emotional world and connected to these-the preference of the music style of people varies. This variety can be in a positive or a negative way. Every person develops a musical preference accordance with his/her own characteristics. In this study aims to search the musical preferences among the music teachers who work in Niğde and the university students who study at Niğde University Education of Music Programme according to several variables. Therefore some research has been done in order to ascertain the manner, and results and suggestions for solution are revealed.