Akçakoca'nın tarihi,sosyo-ekonomik ve kültürel yapısı
The historical, social, economic and cultural structure of Akçakoca
  1. Tez No: 249102
  2. Yazar: SİNAN KALINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Tarih, Geography, History
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Bölümü
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu araştırmada Düzce ili Akçakoca ilçesinin tarihi, sosyal, ekonomik ve kültürelyapısı konu edilmiştir. Çalışmada genel olarak Akçakoca'nın tarihçesi ve coğrafi özelliklerinedeğinildikten sonra, sosyal ve ekonomik yapı, son olarak ise kültürel yapı incelenmiştir. Esaskonuya geçmeden önce araştırma ile ilgili metodolojik bilgiler verilmiştir.Dört bölümden oluşan çalışmanın birinci bölümünde, Akçakoca'nın tarihçesi vecoğrafi özellikleri üzerinde durulmuştur.İkinci bölümde Akçakoca'nın sosyal ve ekonomik yapısı iki kısım halinde, kaynaklaradayanılarak ortaya konulmuştur. Nüfus, eğitim, sağlık, spor, turizm, idari yapı, dini mekanlar,mesire yerleri, basın ve sivil toplum örgütleri, Akçakocalı ünlü simalar ile şehit ve gazilerhakkında bilgi verilmiştir.Üçüncü bölümde Akçakoca'nın kültürel özellikleri, gözlem ve görüşme yöntemleri ileincelenmeye çalışılmıştır. Halkın örf, adet ve inançları, eski gelenekleri, mimarisi, giyimkültürü, yemek çeşitleri, yöresel türkü, oyun, mani ve fıkraları ile yöre ağzı aktarılmayaçalışılmıştır.Son bölümde ise eserin genel bir değerlendirmesi yapılarak, araştırma esnasındadikkat çeken olumsuzluklar tespit edilerek çözüm önerileri teklif edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is about the historical, social, economic, and cultural structure ofAkçakoca, district of Düzce. In this study, after mentioning the historical andgeografical features of Akçakoca in general, social, economic and finally thecultural structure is examined.This study consists of four sections. In the first section, the historical andgeographical features of Akçakoca are explained.In the second section, social and economic structure of Akçakoca is identifiedin two parts on the basis of resources. In this section, population, education, health,sport, tourism, administrative structure, places of worship, recreation spots, pressand volunteer organizations, famous people, ghazis and martyrs who are fromAkçakoca are examined.In the third section, the cultural features of Akçakoca are discussed by usingthe methods of observation and conversation techniques. Customs, usages, beliefs,old traditions, architecture, culture of clothing, kinds of meal, regional folk songs,games, Turkish quatrain forms and anecdotes are given by using local tongue.In the last section, a general evaluation of the study is made, then the problemswhich are observed during the research are determined and solutions aresuggested.