Öfke yönetimi ve Niğde Üniversitesi'nde bir araştırma
Anger management and research in Nigde University
  1. Tez No: 249104
  2. Yazar: FULDEN KARADAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 188
Özet
Öfke insan hayatındaki temel duygulardan biridir ve aslında son derece sağlıklı bir duygudur. Öfkenin ifadesi ise öğrenilebilen bir davranıştır, öfkeyle ilgili sorunların çoğunun öfkenin yanlış ifadesinden kaynaklandığı düşünülürse, doğru öfke ifadesini öğrenilmesinin ne kadar önemli olduğu anlaşılacaktır.Özellikle işyerinde öfke ifadesi, günümüzde artık ikinci evimiz olan işyerimizdeki hayatımızın huzurlu bir şekilde devam edebilmesi, işimizi en doğru şekilde yapabilmemiz, çalıştığımız işyerinin verimi ve geleceği için önem arz etmektedir.Bu araştırmada, üniversite yönetim birimlerinde görev yapan, akademik ve idari personel yöneticilerinin ?öfke düzeyleri?, ?öfke ifade tarzları? ve ?öfke kontrol düzeyleri? ölçülerek; akademik veya idari personel yöneticisi olmaları, kadın veya erkek yönetici olmaları ve yaş gruplarıyla ilgili anlamlı farklılıklar olup olmadığı incelenmek istenmiştir.Araştırmanın evrenini, 2008- 2009 öğretim yılında Niğde Üniversitesinde yöneticilik görevinde bulunan 112 akademik ve idari personel yöneticisi oluşturmuştur. Katılımcıların ?öfke düzeyleri?, ?öfke ifade tarzları? ve ?öfke kontrol düzeyleri?ni ölçmek amacıyla Spielberger tarafından 1988 yılında geliştirilmiş ve Özer tarafından Türkçe'ye uyarlanan ?Sürekli Öfke İfade ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği? kullanılmıştır. Yöneticilerin cinsiyet, yaş ve akademik veya idari personel yöneticisi olduğu ile ilgili bilgiler, araştırmacının hazırladığı kişisel bilgi formu ile elde edilmiştir.Araştırmada toplanan verilerin çözümlenmesi amacıyla ?SPSS 15.0 for Windows? paket programı kullanılmıştır. Verilerin analizi sırasında betimleyici istatistiklerin yanı sıra ?Faktör Analizi? yapılarak, verilerin 4 boyutta toplanıp değerlendirilmesi sağlanmış, ayrıca ?Mann- Whitney Testi? yapılarak elde edilen 4 boyutla ilgili olarak, katılımcı grupları (akademik veya idari personel yöneticisi olmak, kadın ya da erkek olmak ve yaş aralığı) arasında farklılık olup olmadığına bakılmıştır.Araştırmada elde edilen sonuçlara göre Niğde Üniversitesi'nde yönetim birimlerinde görev yapan katılımcıların ?sürekli öfke?, ?dışa vurulan öfke? ve ?bastırılmış öfke? puanlarının ortalama olarak düşük çıktığı ve ?öfkeyi kontrol etme? puanlarının ise ortalama olarak yüksek çıktığı görülmüştür.?Öfkemi kontrol ederim?, ?Başkalarına karşı sabırlıyımdır?, ?Soğukkanlılığımı korurum?, ?Davranışlarımı kontrol ederim?, ?Öfkem kontrolden çıkmadan kendimi durdurabilirim?, ?Çoğu kimseye kıyasla daha çabuk sakinleşirim?, ?Kızgınlık duygularımı kontrol ederim?, ?Hoşgörülü ve anlayışlı olmaya çalışırım? sorularına verilen cevapların ortalamasının ?Oldukça? çıkması; üniversite personelinin kontrol edilen öfke konusunda çoğunlukla başarılı olduğunu göstermektedir.?Sürekli Öfke? boyutunu belirleyen ilk on sorudan sadece ?Başkalarının hataları yaptığım işi yavaşlatınca kızarım? sorusuna verilen cevapların ortalamasının ?Oldukça? çıkması, üniversite personelinin sürekli öfke boyutunun düşük olduğu şeklinde yorumlanabilir.?Bastırılmış Öfke? boyutunu belirleyen,“Öfkemi içime atarım”,“Somurtur ya da surat asarım ”,“İnsanlardan uzak dururum ”,“İçin için köpürürüm ama göstermem ”,“İçimde kimseye söyleyemediğim kinler beslerim ”,“ Gizliden gizliye insanları epeyce eleştiririm ”,“Belli ettiğimden daha öfkeliyimdir”, ?İçimden insanların fark ettiğinden daha öfkeliyimdir“ sorularına verilen cevapların genel ortalamasının ?Biraz? ve ?Hiç? arasında değişmesi, üniversite personelinin öfkelerinin bastırmadıkları şeklinde yorumlanabilir.?Dışa Vurulan Öfke? boyutunu belirleyen, ”Kızgınlığımı gösteririm“, ”Başkalarına iğneli sözler söylerim“, ”Kapıları çarpmak gibi şeyler yaparım“, ”Başkalarıyla tartışırım“, ”Beni çileden çıkaran her ne ise saldırırım“, ”Kötü şeyler söylerim“, ”sinirlerime hakim olamam“, ”Beni sinirlendirene ne hissettiğimi söylerim“ sorularına verilen cevapların genel ortalaması ise ?Biraz? ve ?Hiç? arasında değişmektedir. Sadece ”Beni sinirlendirene ne hissettiğimi söylerim" sorusuna verilen cevapların ortalaması ?Oldukça? çıkmıştır. Bu durumda üniversite personelinin öfkelerini çok fazla dışa vurmadıkları söylenebilir.?Yapılan ?Faktör Analizi? sonucunda, ?SPSS 15.0 for Windows? bilgisayar programı, verileri 4 boyuta ayırmış, ancak elde edilen 4 boyutta yer alan sorular, Spielberger'in ?Sürekli Öfke ve Öfke İfade Tarzı Ölçeği?indeki 4 boyutta yer alan sorularla tamamen aynı olmamıştır. Bu durumun sebebinin ölçeği cevaplayan katılımcıların sayısının azlığı olduğu düşünülmüştür.Araştırmada son olarak ?SPSS 15.0 for Windows? bilgisayar programı kullanılarak ?Mann- Whitney Testi? uygulanmıştır. Bu testin sonucunda; ?Bastırılmış öfke? boyutu açısından, akademik ve idari personel yöneticileri arasında, idari personel yöneticilerinden, ?Dışa Vurulan Öfke? boyutu açısından, kadın ve erkek yöneticiler arasında, erkek yöneticilerinden, ?Sürekli Öfke? boyutu açısından, kadın ve erkek yöneticiler arasında, kadın yöneticilerinden kaynaklanan bir farklılık olduğu, bilgileri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Anger is one of basic feelings and actually, it is quite healthy to feel it. Expression of the anger is a learnable behaviour. If the fact that problems about anger is beacuse of wrong expression is taken into consideration, it is clear to learn the importance of rigt expression of the anger.Especially expression of the anger at our workplace is important for us to be able to have a peaceful atmosphere, do our job most properly and for efficiency and future of the workplace.In his research, ?level of anger? , ?expression way of anger ? and ?level of anger management? of academical and administirative personel managers who work at universities were surveyed and differences about their being academical or administrative personel managers, their being men or women managers and groups of age were examined.Research was applied on 112 academical and administrative personel managers who were in charege of management in Niğde University between 2008 ? 2009. Spielberger?s (1988) ?The State Trait Anger Scale STAS ? was used to survey ?level of anger? , ?expression way of anger ? and ?level of anger management? of the participant. STAS was made by Özer (1994) applied. Information on sex, age and being administrative or academical manager of the managers was found in the personal information forms which were filled by the researcher.In the rasearch, ?SPSS 15.0 for Windows? packet program was used to analyse the data. During the analysis, descriptive statistic was used. Data was able to collected and evaluated in four dimensions by the ?Factor Analysis?. And also it was exemined if there are differeces ( being academical or administrative personel managers, their being men or women managers and groups of age) among participants, with the help of obtained four dimensions by ?Mann- Whitney Test?.According to results of the research, ?steady anger?, ?expressed anger? and ?suppressed anger? points of the participants were generally low and ?anger management? points are generally high.The average answer to the expressions ?I control my anger.?, ?I am piatient to others?, ?I keep being cool-headed?, ?I control my behaviour?, ?I can stop myself before being out of control?, ?Contrary to others, I can calm down more quickly?, ?I try to be nice and gentle? was ?Frequently?. Therefore university personel was successful on anger management.Among first ten of the expressions which determine dimension of ?steady anger?, only the expression of ?I get angry if others slow down my work? was aswered as ?Frequnently?. This can be explained steady anger dimension of the university personel is low.The expressions ?I keep my anger to myself?, ?I sulk?, ?I get away from people?, ?I get angry but do not show?, ?I nurse grudge and tell nobody?, ?I secretly criticize people?, ?Iam more angry then people know? which determine the dimension of ?suppressed anger? was generally answered as ?Rarely? and ?Never?. So that, university personel do not suppress their anger.The expressions ?I show my anger?, ?I say caustic words to others?, ?I hit the doors and etc?, ?I argue with others?, ?I attack whatever I am angry with?, ?I say bad words?, ?I cannot manage my anger?, ?I say what I feel to one I am angry with? which determine the dimension of ?expressed anger? were answered as ?Rarely? and ?Never?. Only the expression ?I say what I feel to one I am angry with? was answered as ?Frequnetly?. Therefore, the university personel do not Express their anger.According to the ?Factor Analysis?, ?SPSS 15.0 for Windows? packet program seperate the data to four dimensions, however the questions/expressions in these for dimensions werent the same as Spielberger?s ?Durumluk- Sürekli Öfke İfade Ölçeği??s. The reason is though to be few number of the participants.Finally, in the research ?Mann- Whitney Test? was applied by using ?SPSS 15.0 for Windows? program. In the end of this test, there is a difference which consists of administirative personel managers among academical and administirative personel, in terms of ?Expressed Anger?. And in terms of ?Steady Anger?, between women and men managers, men managers make the difference. Lastly, in terms of ?Suppressed Anger? the cause of the difference between men and women managers is the women managers.