Power to kill: The royal hunt during the reigns of Suleyman the Magnificent and Ahmed I
Öldürme iktidarı: Kanuni Sultan Süleyman ve I.Ahmed döneminde av
  1. Tez No: 249111
  2. Yazar: MELİS TANER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLAY ARTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Bölümü
  12. Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez Osmanlı tarih ve kroniklerinde av konusuna kısıtlı bir açıdan bakan bir egzersizdir.Kanuni Sultan Süleyman döneminde ve onunla ilişkin I.Ahmed döneminde av konusunu işler.Tez üçlü bir yaklaşımdan yola çıkar: avın kendisi, avda kullanılan hayvanlar, avın coğrafyasıve seremonisinden, metin ve imgede güç gösterisine. Tezin yaklaşımı tarih ve kronikleri birerkurgu olarak algılamak ve aynı zamanda bu kaynaklardan avın kendisi hakkında bir fikiredinmek. Avdaki iktidar anlayışı çoğunlukla öldürme iktidarı ve bununla beraber canınıbağışlama iktidarı üzerine kuruludur. Bu ise sultanların avlarında seremoni ile, avdakihiyerarşi ile, avın coğrafyası ile, sürek avlarının gürültüsü ve gözlenebilirliği veya hassabahçelerindeki avların gizliliği ve görünmezliği ile vurgulanır. Avdaki öldürme ve bağışlamagücü ise tarihlerin ve kroniklerin ve ayrıca minyatürlerin kurgusunda da vurgulanır.
Özet (Çeviri)
This thesis is an exercise in looking at narrative sources with the particular topic of the royalhunt, with a very particular point of view: the royal hunt during the reign of Süleyman theMagnificent in relation to that of Ahmed I. The thesis takes a three-fold approach to the issueof the royal hunt, following from the physical hunt itself, the animals used in the hunt, and thegeography of the hunt, as well as the ceremonial surrounding the royal hunt, to the portrayalof power by means of the example of the royal hunt in text and image. The approach hasbeen to view narrative sources as constructs, and to contruct then a sense of the practice of theroyal hunt as evinced in the narrative sources. The royal hunt hinged on the idea of the ruler?spower to kill, as well as power to spare and this was further emphasized by the ceremonial, bythe hierarchy, by the geography of the hunting grounds, whether the hunt was a large battue,seen by many, or whether it was conducted in the privacy of royal gardens. This very elementwas further taken to portray the power to kill and the power to spare in narrative and visualsources.