The analysis of the relationship between the content of peace accords and post-accord stability: Comparative case study of Guatemala and El Salvador
Barış antlaşmalarının içeriği ile antlaşma sonrası istikrar arasındaki ilişki analizi: Guatemala ve El Salvador üzerine karşılaştırmalı çalışma
  1. Tez No: 249109
  2. Yazar: FUNDA ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: DR. RİVA KANTOWİTZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uyuşmazlık Analizi ve Çözümü Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu araştırma, barış antlaşmalarının içeriği ile antlaşma sonrası istikrar arasındaki ilişkiyi incelemiştir. Bu bağlamda, sosyo-ekonomik, politik, güvenlikle ilgili ve sosyal doku ile ilgili konuların barış antlaşmalarına dahil edilmesinin, antlaşma sonrası dönemde yaşanan sosyo-ekonomik, politik, güvenlikle ilgili ve sosyal doku ile ilgili gelişmeleri ne ölçüde etkilediği irdelenmiş, ve daha önce üzerinde pek araştırma yapılmamış olan bu konu ele alınarak literatüre katkıda bulunmak amaçlanmıştır. Araştırmada, çatışma sonrası dönemini yaşamakta olan iki ülke, Guatemala ve El Salvador, örnek olarak seçilmiş ve karşılaştırmalı bir şekilde analiz edilmiştir. Bu iki ülkenin barış antlaşmaları içerik analizi yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Akabinde, bu ülkelerin antlaşma sonrası istikrar düzeyleri, yine bu ülkelerin sosyo-ekonomik, politik, güvenlikle ilgili ve sosyal doku ile ilgili meselelerini anlamak için kullanılan çeşitli göstergeler aracılığıyla ölçülmüştür.Sonuçlara göre, sosyo-ekonomik, politik, güvenlikle ilgili ve sosyal doku ile ilgili konuların barış antlaşmalarına dahil edilmesi ile antlaşma sonrası dönemde bu konularda gözlemlenen gelişmeler arasında kuvvetli bir bağ yoktur. Diğer bir deyişle, barış antlaşmalarının kapsamlı olması, antlaşma sonrası dönemde mutlaka istikrar ile sonuçlanmamaktadır. Barış antlaşmaları ile antlaşma sonrası istikrar arasındaki ilişkiyi etkileyen başka faktörler de bulunmaktadır: antlaşma maddelerinin belirliliği ve uygulanabilirliği, barış antlaşmalarının uygulanmasına ilişkin konular, barış antlaşmalarının toplum tarafından sahiplenilmesi (aidiyet hissi).Araştırmanın sonuçları aynı zamanda daha verimli barış antlaşmalarının hazırlanması konusunda baz alınacak niteliktedir.
Özet (Çeviri)
This study explored the relationship between the content of peace accords and post-accord stability. This relationship has rarely been studied before. In this regard, this research addressed the gap in the literature by examining to what extent the inclusion of socio-economic, political, security-related and social-fabric related issues in peace accords impacts these socio-economic, political, security-related and social-fabric related issues in the post-accord period. The two cases of post-conflict countries, Guatemala and El Salvador, were comparatively analyzed. The Guatemalan and Salvadoran peace accords were content-coded. Subsequently, the level of post-accord stability in these countries was measured by using various indicators for socio-economic, political, security-related and social-fabric related issues.Findings revealed that there is not a strong relation between the inclusion of socio-economic, political, security-related and social-fabric related issues in peace accords and the level of these issues in the post-accord period. In other words, the comprehensiveness of peace accords does not necessarily lead to stability in the post-accord period. There are other factors like specificity and applicability of provisions, implementation-related issues, sense of ownership of the peace accords by the society that influence the relationship between peace accords and post-accord period.Findings have also implications for designing more efficient peace agreements