Kuzey Irak Kürtleri ile Irak hükümetlerinin ilişkileri (1958-1975)
Relationships in Northern Iraq regions relationships (1958-1975)
  1. Tez No: 532659
  2. Yazar: SORAN OMER KHDIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN AYIŞIĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Irak Devrimi‟ nin önderi Abdul Kerim Kasım, bir beyanname hazırlayarak Kürt milletinin haklarını savunduğunu ilan etmiĢ, ancak çok geçmeden bu kararı verdiğine piĢman olmuĢtu. Bu da 11 Eylül 1961 Kürt Haklarını savunacak olan devrimin baĢlamasına zemin hazırlamıĢtı. 1961 -1970 yıllarında Kürt halkı, savaĢtan uzak, barıĢçıl bir Ģekilde hayatlarına devam etmiĢlerdi. Bu yıllar arasında dört darbe giriĢimi gerçekleĢmiĢtir. Darbeciler, baĢlangıçta sitemlerini oturtmak için Kürtlerin haklarını savunsalar da hükümdarlıklarını yerine oturduktan sonra sözlerinden geri dönüp Kürtleri ezmeye ve öldürmeye çalıĢıyorlardı. Bu dönemde Kürtler iki farklı guruba bölünmüĢlerdi. Ardından halk da bölünmeye baĢlayınca 11 Mart 1970 „te bir antlaĢma imzalanarak sorunlara son verilmiĢti. AnlaĢmanın içeriklerinin bir bölümünde, Irak‟taki Kürt halkının otonomi sistemi çerçevesindeki haklarından bahsedilmiĢti. Fakat bu anlaĢma 11 Mart 1974 yılında ihlal edildi. Aradan kısa bir süre geçtikten sonra Kürt güçleri ile Irak devleti arasında savaĢ baĢladı. Kürtler tam olarak baĢarıya ulaĢacak iken 6 Mart 1975 yılında Cezayir CumhurbaĢkanı Hauari Bomedyen‟in liderliğini yaptığı devrimle sonuç hüsranla bitti. Bu Ģekilde hem on dört yıl süren devrim hem de Kürtlerin savaĢı sona ermiĢ oldu.
Özet (Çeviri)
The 14.jul.1958 revolution ended the royal rule in Iraq. And it was a new page in works of Iraqi nations generally, Kurd especially. The leader of this revolution was (Abdulkarim Qasm). In a statement and in the new Iraqi constitution he confesses all rights of Kurds. But it did not take too much time he regret his decision so this let to (11. September.1961) revolution to start for achieving Kurds rights. Between (1970 to 1961) years Kurds continued their revolution and works. During that period four coups happened. The leaders at the beginning were accepting to give Kurds rights. Then after taking power they were starting to kill Kurdish people. Then they tried to split Kurdish revolutionary into two and make sedition between them. All this condition ended by (11. March.1970) treaty by giving some of Kurds rights according to autonomy system to Iraqi Kurdistan. But it forgotten after (11.march.1974). After a continuous year of war between Kurds and Iraq , expected to end by Kurds success but (jarair tready) in (6.march.1975) between (Iran- Iraq) by (hawary bumedia) leadr of jazair , the 14 year revolution of Kurds ended.