Violence and freedom: The politics of Kurdish children and youth in urban space
Şiddet ve özgürlük: Kürt çocuklarının ve gençlerinin kentteki siyaseti
  1. Tez No: 249116
  2. Yazar: HAYDAR DARICI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LEYLA NEYZİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Sosyoloji, Political Science, Sociology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez Adana'nın çoğunlukla zorunlu göç mağdurlarının yaşadığı Gündoğan mahallesindeki Kürt çocuklarının ve gençlerinin siyasetini analiz etmektedir. Gündelik pratikler ve öznel anlatılar üzerinden gençlerin ve çocukların kent mekânında öznelliklerini nasıl kurduklarını analiz ediyorum. Saha araştırması ve anlatılarda post-bellek, mahallenin mekânsal düzeni ve şiddet temel temalar olarak beliriyorlar. Bu tezde, ailelerin yetişkin üyeleri tarafından aktarılan şiddet hafızasının çocukların ve gençlerin politik öznelliklerinin kuruluşunda çok önemli bir rolü olduğunu iddia ediyorum. Çoğu şehirde doğan bu çocuklar ve gençler yaşadıkları bu mahalleye bir aidiyet hissediyorlar ancak bu aidiyet yürütülen mücadele ve şiddetle kuruluyor. Çocukların ve gençlerin bu siyaseti hem Kürt hareketi/siyaseti hem de daha genel olarak Türkiye için mücadelenin, özgürlüğün ve siyasi olanın yeniden düşünülmesi için bir alan yaratıyor.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the politics of Kurdish children and youth in Gündoğan neighborhood, a slum area in Adana, populated predominantly by the forcibly displaced Kurds. Through their everyday practices and subjective narratives, I explore the ways youth and children construct their subjectivities in urban space. Post-memory, the spatial order of the neighborhood and violence emerge as overall themes in the narratives and ethnographic research. I argue that memory of violence transmitted by the older family members has imminent role in the formation of political subjectivities of youth and children. Children and youth most of whom were born in city space have a sense of belonging to the neighborhood. The appropriation of urban space is inevitably linked to the struggle and violence. The politics of youth and children opens up a space to rethink the concepts of struggle, freedom, and the political in Kurdish movement as well as contemporary Turkey.