TİGEM Gözlü Tarım İşletmeleri'ndeki Akkaraman ve ivesi koyun sürülerinde döl verimine etki eden faktörlerin parametre tahminleri
  1. Tez No: 24912
  2. Yazar: AYHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET PEMBECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Akkaraman ve İvesi ırklarından oluşan 3581 koyunda gebelik oranı, doğuran koyun başına doğan kuzu (DKDK) oranı ve sürü verimliliği üzerine yaş, yıl ve ırkın, yaşama gücün de bu faktörlere ilave olarak kuzuların doğum tipi ve cinsi yetin etkisi belirlenmiştir. Bu ölçüler için en küçük kareler ortalamaları sırasıyla, %91.65-0.80, 127.74-1.26,110.06 -1.57 ve 95.56-0.48 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, 3581 Akkaraman and Awassi ewes were used in order to determine the effect of age, year and breed on the conception rate, prolificacy, viability and producti vity. In addition, the effects of lambs' sex and birth type on viability were also studied. The average values for these parameters for all flock were found as follows; 91.65-0.80 %, 127.74-1.26 %, 95. 56^0.48 % and 110-1.57 %, respectively.