Akkaraman, Bafra ve Bafra x Akkaraman F1 koyunlarda süt verimi, bazı kalite özellikleri ile LPL ve LCAT gen ekspresyonlarının araştırılması
Milk Yield, some milk quality traits and LPL and LCAT gene expressions of Akkaraman, Bafra and Bafra x Akkaraman F1 sheep
  1. Tez No: 518129
  2. Yazar: MÜCAHİT KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BANU YÜCEER ÖZKUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma Akkaraman, Bafra ve Bafra x Akkaraman F1 koyunlarda süt verimi ve sütte bazı kalite özellikleri ile bu özellikleri etkileyen LCAT ve LPL gen ekspresyonlarının belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'ne (TİGEM) bağlı Gözlü Tarım İşletmesi'nde yürütülmüştür. Araştırmanın hayvan materyalini 2 ve 3 yaşlı 75 baş Akkaraman, Bafra ve Bafra x Akkaraman F1 genotipi koyun oluşturmuştur. Koyunların bakım ve beslenmesi mera ve iklim şartları göz önünde bulundurularak, işletmenin rutin uyguladığı şekilde yapılmıştır. İşletmede sütten kesim haziran ayı başlancında yapılmıştır. Süt kontrollerine ilk doğan kuzu 25 günlük olunca başlanmış, 30 günde bir olmak üzere koyunların günlük süt verimi 50 ml' ye düşene kadar devam edilmiştir. Sütte kalite parametrelerinin belirlenmesi amacıyla, araştırma materyali olarak kullanılan koyunlardan, laktasyonun başlangıç (55. gün), orta (85. gün) ve son (115. gün) dönemlerinde sabah ve akşam sağımlarında örnek alınmıştır. Laktasyon boyunca günlük ortalama süt verimi Akkaraman, Bafra ve Bafra x Akkaraman F1 koyunlarda sırasıyla 683,61±30,08; 849,76±55,63 ve 753,17±54,90 g olarak belirlenmiştir (P>0,05). Araştırmada incelenen tüm gruplarda en yüksek süt verimi, laktasyonun 45. gününde tespit edilmiştir. Laktasyon süt verimi sırasıyla 99,57±3,87; 126,40±8,22 ve 112,52±7,99 kg olarak (P0,05). Laktasyon ait genel ortalama yağ oranı Akkaraman, Bafra ve melez genotipte sırasıyla %5,85±0,18; 5,44±0,19 ve 5,67±0,18 (P>0,05); protein oranları %5,09±0,05; 5,02±0,05 ve 5,03±0,07 (P>0,05); laktoz oranı %4,89±0,05; 5,04±0,05 ve 5,02±0,06 (P>0,05); kuru madde oranı %16,81±0,20; 16,42±0,22 ve 16,67±0,19; somatik hücre sayısı 275,46±37,43; 216,48±33,46 ve 258,86±37,86 x103/ml (P>0,05); pH değeri 6,69±0,01; 6,69±0,01 ve 6,69±0,02 (P>0,05) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate milk yield, some milk quality traits, LCAT and LPL gene expressions of Akkaraman, Bafra and Bafra x Akkaraman F1 sheep which effects the milk quality traits. The research was carried out at Gözlü State Farm. A total 75 head Akkaraman, Bafra ve Bafra x Akkaraman F1 cross sheep have been used as a animal material in the study. The care and feeding of the ewes were made in a way that the Gözlü State Farm routinely applied, considering the pasture and climatic conditions. The lamb sucked their mothers until the beginning of June. In the research, milk control data was collected monthly period from first born lamb 25 days old to milk yield falling down to 50 ml. In order to detect the quality parameters of sheep milk, samples were taken morning and evening milking at the beginning (55th day), middle (85th day) and last (115th day) stages of the lactation period from all genotypes. The general means in sheep from Akkaraman, Bafra ve Bafra x Akkaraman F1 were detected as 683,61±30,08; 849,76±55,63 and 753,17±54,90 g for daily milk yield; 99,57±3,87; 126,40±8,22 and 112,52±7,99 kg for milk yield; 133,12±1,00; 135,84±1,53 and 133,80±1,56 day for lactation duration respectively. The highest daily milk yields was assesed on 45th day of lactation period. The overall means in sheep from Akkaraman, Bafra ve Bafra x Akkaraman F1 were found as %5,85±0,18; 5,44±0,19 and 5,67±0,18 (P>0,05) for fat rate; %5,09±0,05; 5,02±0,05 and 5,03±0,07 (P>0,05) for protein rate; %4,89±0,05; 5,04±0,05 and 5,02±0,06 (P>0,05) for lactose rate; %16,81±0,20; 16,42±0,22 and 16,67±0,19 for dry matter rate; 275,46±37,43; 216,48±33,46 and 258,86±37,86 x103/ml (P>0,05) for somatic cell count; 6,69±0,01; 6,69±0,01 and 6,69±0,02 (P>0,05) for pH value, respectively.