The 2008 financial crisis and European integration
2008 Finansal krizi ve Avrupa entegrasyonu
  1. Tez No: 249128
  2. Yazar: BAŞAK TARAKTAS DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MELTEM MUFTULER BAC
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
2008 finansal krizi dünya ekonomisini alt üst etti. Avrupa Birliği (AB) çerçevesinde, krizin ilk etkileri, Euro kullanan üye ülkelerin banka sektöründe görüldü. Krizin hemen ardından, söz konusu ekonomilerde, likidite sıkıntısı, işsizlik ve durgunluk gibi sorunlar baş gösterdi. Euro kullanan ülkeler, krizin etkilerini, euro, Avrupa Merkez Bankası'nın kriz yönetimi ve devlet yardımları sayesinde kontrol altına alabildiler. Doğu ve Orta Avrupa'nın yeni üye olmuş gelişmekte olan ülkelerine ise kriz daha geç geldi; ama etkileri daha ağır oldu. Çoğu Euro kullanmayan bu ülkelerde, kriz yüzünden, ödemeler dengesinde bozukluklar yaşandı. Özellikle Macaristan, Letonya ve Romanya gibi yabancı para akışına bağımlı ekonomilerde bu sorunlar daha ağır yaşandı. Buna ek olarak, Doğu ve Orta Avrupa'da kriz, toplumsal rahatsızlık, memnuniyetsizlik, siyasi istikrarsızlık ve hükümet değişikliklerine neden oldu. Oysa krizin hemen ardından, AB üye ülkeleri, krize karşı, Birlik çerçevesinde dayanışma ve ortak bir hareket planı oluşturma kararı almışlardı. Bu tez, krizin Doğu ve Batı Avrupa'daki etkilerine bakarak, krizin patlak vermesinden 2009'un ilk çeyreğinin sonuna kadarki zaman içerisinde, AB'nin bu sözünü ne ölçüde gerçekleştirebildiğini tahlil etmeye çalışmaktadır. Bu tezin öne sürdüğü hipotez, krizin, AB dayanışmasının kırılganlığını ortaya çıkardığıdır. AB'nin eski ve büyük üyeleri, ulusal ya da sektörel çıkarları tehlikeye düşünce dayanışmayı elden bırakabilmektedir. Ayrıca, kriz, ulusal çıkarlarını savunan üye devletler ve Komisyon arasındaki, ve Euro kullanan ve kullanmayan ülkeler arasındaki çatışmaları daha belirgin hale getirmiştir.
Özet (Çeviri)
The financial crisis of 2008 has devastated global economy. The Eurozone countries received the immediate impacts of the crisis on their banking sector. These economies suffered from liquidity shortage, recession and unemployment. The Eurozone members have managed to take the crisis under control owing to euro, the European Central Bank and state aids. The emerging economies of Central and Eastern Europe received the impacts later; but the implications have been much harder. The crisis has generated serious balance of payment problems in the whole region, but particularly in the countries that were the most dependent on foreign capital, such as Hungary, Latvia and Romania. Economic downturn has caused social unrest, political instability and government collapses in these countries. In the aftermath of the crisis, the member states had made the commitment of withstanding the crisis with a common action plan and in solidarity. This thesis is an attempt to analyse the extent to which the EU has kept to this promise by the first quarter of 2009. It will be argued that the EU?s solidarity proved to be vulnerable; the major member states attempted to break solidarity when their national and sectoral interests fell at stake. The crisis has made more apparent the conflict of interests between member states and the Commission as well as the divide between Eurozone and non-Eurozone countries.