Philetism in the Balkans: Formation of the Bulgarian exarchate (1830-1878)
Balkanlar'da Filetizm: Bulgar Eksarhlığının kuruluşu (1830-1878)
  1. Tez No: 249129
  2. Yazar: ÜMİT ESER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET ADANIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmanın amacı Bulgar Eksarhlığının biçimlenme sürecini incelemektir. Bu çalışmada sunum metodu konuyla ilgili-kronolojiktir. İlk bölüm 19. yüzyıldan başlayarak Osmanlı modernleşmesinin farklı veçheleriyle (Millet sisteminin dönüşüm/ resmileşme süreci, seküler eğilimlerin yükselişi, Tanzimat kadrolarınca bir Osmanlı ulusu yaratma girişimiyle) ilgilenir. Takip eden bölüm 18. yüzyılın ortasından başlayan Bulgar topraklarındaki yapısal ve kültürel değişimlerle ve 19. yüzyılda bu değişimdeki Katolik ve Protestan misyonerlerin rolüyle devam eder. Üçüncü bölüm 1830larla 1872 arasında Bulgar Eksarhlığının kurulma evrelerini inceler. İddiamız Bulgar Eksarhlığının kuruluşunun 19. yüzyılda Aydınlanma ve Romantizmin fikirlerinin yayılmasından dolayı gerçekleşen Ortodoks aleminin parçalanmasında en önemli olay olduğudur. Etnik şiddet ve seküler dar görüşlülük Ortodoks mezhebinin ekümenik karakterine yönelik en ciddi tehdidi yaratmıştır. Ekümenik Patrikhanenin milliyetçi fikirlere karşı ihtiyatı olmasına rağmen, ulus-devletlerin 'resmi' kiliseleri, bu yeni siyasi yapıların aletleri haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the formation process of the Bulgarian Exarchate. The method of presentation in this work is topical-chronological. First chapter deals with different aspects of Ottoman modernization (transformation/formalization process of millet system, rise of secularist tendencies, and attempt to create an Ottoman nation by Tanzimat cadres) starting from the 19th century. Following chapter continues with structural and cultural changes beginning from the mid-18th century in the Bulgarian lands and role of Catholic and Protestant missionaries within these changes in the 19th century. The third chapter investigates the phases of the foundation of the Bulgarian Exarchate between the 1830s and 1872. Our argument is that establishment of the Bulgarian Exarchate is the most crucial event in the fragmentation of the Orthodox realm in the Balkans realized in the 19th century due to the spread of ideas of Enlightenment and Romanticism. Ethnic violence and secular parochialism posed the most serious threat against ecumenic character of Orthodoxy. Even though the Ecumenical Patriarchate had a reserve against nationalist ideas, 'official' churches of the nation-states became the instruments of these new political structures.