Predatory pricing in Competition Law
Rekabet Hukukunda yıkıcı fiyatlandırma
  1. Tez No: 249138
  2. Yazar: SİMGE ŞAŞMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İZAK ATİYAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
  12. Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Yıkıcı fiyatlandırma, yıkıcının pazar payı ve bununla bağlantılı olarak olağandışı kar kazanmak amacıyla, pazara girişi engellemek veya pazardaki diğer oyuncuları pazardan çıkarmak için uyguladığı rekabete aykırı bir strateji olarak tanımlanabilir. Bu stratejinin uygulanabilirliği ekonomistler tarafından sorgulanmış ve zaman içinde bu stratejinin uygulanabilirliği ve sebepleri üzerine çeşitli teoriler ortaya çıkmıştır. Bunlara ek olarak, yıkıcı fiyatlandırma analizi için bu teorilerle alakalı çeşitli kriterler ve testler ekonomi literatürüne girmiştir.1900'lerin başından itibaren, çeşitli firmalar yıkıcı fiyatlandırma ithamlarıyla suçlanmıştır. Ülkelerin rekabet kurumları, bu suçlamaları öne sürülen testlerin ve kriterlerin ışığında değerlendirmiştir. Bu konudaki en önemli örnekler, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa Birliği'ndeki tecrübelerden gelir. Rekabet kurumunun kararlarını alırken, Amerika Birleşik Devletleri'nde klasik teorinin, Avrupa Birliği'nde ise modern teorinin argumanlarını takip ettiği söylenebilir.Bu tez, yıkıcı fiyatlandırmayı teori kapsamında ve Amerika Birleşik Devleri, Avrupa Birliği ve Türkiye'de yaşanmış örnekleriyle detaylı olarak ele almaktadır. Ayrıca, farklı rekabet kurumlarının yıkıcı fiyatlandırma davalarına yaklaşımlarını, ayrı davaları inceleyerek inceleyerek karşılaştırmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Predatory pricing can be described as an anticompetitive strategy, with which the predator aims to deter entry to the market or to expel other players from it, in order to gain market share and extra profits, related to the dominant position it will have. The feasibility of this strategy has been questioned by the economists and several theories about the reasons and feasibility of predation have emerged in time. In addition to that, different criteria and tests, related to these theories, have been introduced to the economics literature, to serve for predation analysis.From the beginning of 1900s on, several firms have been accused with predatory pricing charges. Competition authorities in different countries have dealt with these accusations and analyzed cases in light of the proposed criteria and tests. Most important examples came from United States and European Union exercises. It can be argued that United States competition authority followed classical economic theory arguments in their decisions, whereas European Union Commission followed modern theory arguments.This thesis examines predatory pricing in detail with its theory and real life examples from United States, European Union and Turkey. It aims to compare the approach of the competition authorities in these countries to predatory pricing, by analyzing different cases.