Avrupa Toplulukları'nda Rekabet Hukuku ve antidamping hukukunun temel kavramlarına karşılaştırmalı bir bakış 'topluluk menfaati- ılgili urun pazarı - fiyat ayrımcilıgı- yıkıcı fiyat- hakim durumun hukuki yollara basvurulmasi suretiyle kotuye kullanilmasi
A comparative perspective on the fundamental concepts of European Communities Competition Law and antidumping law: Community interest- relevant product market- price discrimination- predatory pricing- abuse of legal proceedings?
- Tez No: 228005
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GAMZE ÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Hukuk, Economics, Law
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği ve Uluslararası Ekonomik İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmada, Avrupa Toplulukları antidamping hukuku ile, rekabet hukukunun antidamping düzenlemeleri ile gerek farklılıkları, gerek kesişim noktaları en belirgin alt alanı olan hakim durumun kötüye kullanılması yasağı arasındaki ilişki ve etkileşim inceleme konusu yapılmıştır. Bu çerçevede, birinci bölümde Topluluk antidamping ve rekabet hukuku düzenlemelerinin amacı ve hukuki çerçevesi hakkında bilgiler verilmiş ve iki alan arasındaki amaç farklılığı üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, bu iki alan arasında kimi zaman ortaya çıkan çatışmaların azaltılmasında kilit rol oynayan Topluluk menfaati kavramı ile, bir yandan hakim durumun kötüye kullanılmasının yasaklanmasına ilişkin düzenlemeler ile antidamping hukuku düzenlemelerinin konuları bakımından örtüşen alanlarından birini teşkil eden, diğer yandan ise söz konusu iki alan arasındaki farklılıkların kaynaklarından biri olan ilgili ürün pazarı kavramı incelenmiştir. Üçüncü bölümde, antidamping hukuku ile rekabet hukukunun en belirgin ve öğretide en çok üzerinde durulmuş örtüşme alanları olan hakim durumun kötüye kullanılması yasağı kapsamındaki fiyat ayrımcılığı ve yıkıcı fiyat uygulamaları ile damping arasındaki hukuki ilişki ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, Topluluk antidamping hukuku ile rekabet hukuku arasındaki en belirgin çatışma alanlarından olan hakim durumun damping şikayetinde bulunulması yoluyla kötüye kullanılması sorunu üzerinde durulmuştur. Sonuç bölümünde ise, çalışmada yapılan incelemeler sonucu varılan bulgulara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the relationship between the antidumping and competition law rules in the European Communities (EC) legal system. In particular, the similarities and conflicts between the rules prohibiting the abuse of dominant position within the common market and the Antidumping Regulation provisions are analyzed with a view to determining the issues arising from the co-existence of competition and antidumping laws in the same legal system. The first chapter presents the objectives and legal framework of both the EC antidumping and competition laws and points out to the inherent tension between the objectives pursued by these two areas of law. The second chapter deals with the concept of Community interest, which may serve to mitigate the tension between antidumping and competition laws to some extent. It also examines how the notion of relevant product market is determined in both antidumping and competition law investigations with a particular attention to the different approaches of antidumping and competition laws as regards the factors to be taken into account in defining the relevant product market. The third chapter deals with the legal relationship between dumping and two competition law concepts that are most commonly associated with it; namely, price discrimination and predatory pricing. The fourth chapter discusses the competition law problems that may arise when a dominant undertaking files an antidumping complaint against an importer it is competing with and inquires into the preconditions of holding such a company liable under the abuse of dominant position provisions. The conclusion part lays out the findings and main points of the study.