İslam hukukuna göre yıkıcı fiyat uygulaması ve ilgili hükümler
Destructive price practices and related provisions in Islamic law
- Tez No: 640615
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SALİH KUMAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Ekonomi, Hukuk, Religion, Economics, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Piyasalarda serbest rekabet sisteminin varlığı hem ana akım iktisat literatüründe hem de İslam iktisat anlayışında arzu edilen bir olgudur. Bunun nedeni, adil rekabetin tesis edildiği mübadele merkezlerinde tüketicinin daha iyiye ulaşmasını kolaylaştıracak olmasıdır. Ancak insanlardaki rekabet duygusu bazı zamanlar birtakım haksızlıkların ortaya çıkmasına yol açabilir. Rekabet sonucu olarak pazarda hâkim duruma gelen teşebbüs, sahip olduğu konum itibariyle rakiplerini ezebilir. Yıkıcı fiyat uygulaması da bunlardan biridir. Devletler anayasalarında bu gibi durumlara karşın gerekli yasal düzenlemeleri zaman geçtikçe yapmaya çalışmaktadır. İslam'ın temel kaynakları incelendiğinde genel anlamda haksız kazancın haram kılındığı görülmektedir. Zamanın ilerlemesi ve yeni ekonomik ilişkilerin ortaya çıkmasıyla beraber yeni iktisadi aldatmalar da peyda olmaktadır. İslam Hukuk literatüründe kötü niyete bağlı şekilde fiyat indirimleri olan yıkıcı fiyatlandırma az bahsedilen bir mesele olmaktadır. Bu yüzden İslam Hukuku'nun temel ilkeleri ve birikimlerinden yola çıkarak yıkıcı fiyat uygulamasının dini boyutunu ele alacağız.
Özet (Çeviri)
The existence of a free competition system in the markets is a desirable phenomenon both in the mainstream economic literature and in the understanding of Islamic economics. The reason for this is that it will make it easier for consumers to get better in exchange centers where fair competition is established. However, the sense of competition in people can sometimes lead to the emergence of certain injustices. The enterprise which might become dominant in the market as a result of competition, might crush its competitors in terms of its status. Destructive price implementation is one of them. Governments try to make the necessary legal arrangements as time goes by, despite such situations in their constitution. When the basic sources of Islam are examined, it can be seen that unfair earnings are prohibited in general. With the progress of time and the emergence of new economic relations, new economic deceptions are also come along. Subversive pricing, which is price reductions due to malicious intent , is a little-mentioned issue in the Islamic Law literature. Therefore, based on the basic principles and accumulations of Islamic Law, the religious dimension of disruptive pricing will be discussed.