Ortaöğretim kapsamında özel dershanelerdeki coğrafya öğretiminin öğrenci görüşlerine göre değerlendirilmesi: Çanakkale merkez ilçe örneği
The evaluation of geography education at private courses: The example of central part of Çanakkale
- Tez No: 249156
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RÜŞTÜ ILGAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Coğrafya Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu araştırma, ortaöğretim kapsamında özel dershanelerdeki coğrafya öğretiminin öğrenci görüşlerine göre değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Araştırma Çanakkale il merkezinde bulunan dershanelerdeki 311 öğrenciye uygulanan anket verilerinin toplanıp değerlendirilmesi ile gerçekleştirilmiştir. Dershanelerdeki coğrafya öğretiminin incelenmesinde dikkate alınan ana başlıklar; öğretim, yöntem teknik ve ilkeleri, sınıfta kullanılan araçlar ve gereçler, sınıf yönetimi ile ölçme ve değerlendirmedir.Elde edilen veriler, aritmetik ortalama, frekans, yüzde, t.05 testi ve varyans, istatistik işlemlerle analiz edilmiştir. Verilerin analizi SPSS (Statistical Package for Social Science) paket programı kullanılarak yapılmıştır. Öğrencilerin görüşleri arasında farklılıkların olup olmadığını ortaya çıkarmak amacıyla, anket sorularına verilen cevap ortalamaları ile cinsiyet, okul türü, bölüm, başarı düzeyi ve dershaneye gidiş yılı değişkenleri karşılaştırılmış ve bir farklılaşma olup olmadığı ortaya konulmaya çalışılmıştır.Çalışma sonucunda elde edilen bulgulara göre dershanelerdeki coğrafya öğretimi, dershanelerin kuruluş amaçlarına uygun olarak şekillenmiştir. Öğretim etkinlikleri sınavda çıkabilecek olan sorulara yönelik hazırlanmış müfredatın hızlı bir tekrarı ve mümkün olduğu kadar çoktan seçmeli sorunun çözümü üzerinde yoğunlaşmıştır.Ulaşılan bulgular ve yorumlara dayalı olarak, dershanelerdeki coğrafya öğretiminin yapısı ortaya konulmuş, eğitim sürecinde rollerini yerine getirmelerini daha etkili kılma ve öğrencilerin beklentilerini daha iyi noktalara taşımaları konularına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to evaluate the education of Geography at secondary education private courses according to the students point of view. The research has been put forth by collecting and evaluating the data of the survey which was carried out among 311 students who attend private courses in the central district of Çanakkale. The main titles which were taken note while examining the Geography education at private courses are; the methods, techniques and principals of education, the materials used in the classroom, class management and evaluation.The data has been analysed by using arithmetic average, frequency, percentage, t 05 test and variance analysed statistic procedure. The analysing of the data has been done by using SPSS ( Statistical Package for Social Science) computer programme. In order to show that if there is a difference among the students? opinions, their sexes, school types, sections, success levels and the years of attending private courses have been examined and it has been tried to show if there is a change or not.According to the results, Geography education at private courses has been shaped for the purpose of its establishment. Education activities have been focused on a quick repetition of curriculum which is shaped by the questions of the exam and answering multiple choice test questions as much as possible.Because of the results and comments that have been reached, the structure of Geography education at private courses has been described, and in order to make the students? roles more effective and carry their hopes to more reliable places, some suggestions have been made in the process of education.